Izvor: Radio 021, 11.Mar.2019, 14:49   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zamenica predsednika Skupštine Novog Sada na pomenu Draži Mihailoviću, traži se ostavka

Demokratska stranka i Građanska Vojvodina, koju čini nekoliko nevladinih organizacija, zatražili su od gradske vlasti u Novom Sadu da smeni zamenicu predsednika Skupštine grada Branku Bežanov, jer je u nedelju, 10. marta, prisustvovala odavanju počasti četničkom vođi Dragoljubu Draži Mihailoviću, u Draževini kod Višegrada.

Kako navodi Građanska Vojvodina, Bežanov je prisustvovala "užasnom nacionalističkom četničkom skupu, nad kojim se zgrozio čitav civilizovani >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << svet, jer su se na njemu slavili monstruozni zločini iz Drugog svetskog rata i ratova iz devedesetih godina 20. veka".

"Činjenica da je prisustvovala tom skupu u okviru delegacije opskurnog četničkog Pokreta za obnovu kraljevine Srbije, čija je Branka Bežanov šefica odborničke grupe u Skupštini grada, ne abolira gradske vlasti od obaveze da je smene sa mesta zamenice predsednika Skupštine grada. Kako je moguće da grad, koji je zvanično Omladinska prestonica Evrope i Evropska prestonica kulture, kao zamenicu predsednika Skupštine grada ima osobu koju nije sramota da slavi zločine?", poručuju u Građanskoj Vojvodini.

Kako su zabeležile kamere, skupu u Draževini prisustvovali su pripadnici Ravnogorskog pokreta. U crnim uniformama, uz povike "Bog čuva Srbiju" i "Bog čuva Republiku Srpsku", pojedini četnici su pevali i nacionalističke pesme, a pažnju su privukli stihovi: "Biće opet pakao i krvava Drina, evo idu četnici sa srpskih planina". 

Branka Bežanov nije želela da komentariše za 021.rs zahtev Građanske Vojvodine da bude smenjena sa sadašnje funkcije, poručujući da je sve što je želela rekla u saopštenju medijima. A u saopštenju stoji da je na pomen Draži Mihailoviću išla kao funkcionerka Pokreta obnove Kraljevine Srbije, a ne u svojstvu zamenice predsednika Skupština grada Novog Sada, što, kako kaže, "zlonamerni hoće da podmetnu i time uključe Grad u ovaj događaj". 

"Ponosna sam što sam prisustvovala tom događaju i smatram da bi poštu Draži Mihailoviću trebalo da oda svaki Srbin koji voli svoju otadžbinu. Mihailovićem treba svi da se ponosimo, jer je on prvi organizovao oružani ustanak protiv nacizma u celokupnoj okupiranoj Evropi. Najodlikovaniji je srpski oficir i čovek čijoj su se hrabrosti divili državnici širom sveta", poručuje Bežanov, dodajući da je Mihailovića posthumno odlikovao predsednik SAD Hari Truman, ali i Šarl de Gol.

 Foto: POKS

Prema njenim rečima, oni koji pozivaju na njenu smenu su "isti oni koji su posle montiranog suđenja 1946. godine, bili gluvi na argumente i istinu, te su streljali Dražu Mihailovića", zaključujući da je Srbija u Drugom svetskom ratu imala dva antifašistička pokreta - četnike i partizane.

I u Demokratskoj stranci poručuju da bi vlast u Novom Sadu morala da smeni Branku Bežanov, zbog njenog učešća u "opskurnom skupu nekakvih četnika u Višegradu".

"Tobožnja smotra četnika na području Višegrada je primitivna cirkuska predstava sa opasnim porukama upućenim ostalim narodima koji zajedno sa Srbima žive u Bosni i Hercegovini i čitavom prostoru bivše Jugoslavije u kojoj nijednom gradskom funkcioneru nije bilo mesto. Jedini način da se gradska vlast ogradi od nastupa Branke Bežanov u višegradskoj paradi lažnog patriotizma i istinskog šovinizma, jeste da je smeni sa visokog položaja koji sada nezasluženo zauzima", navode demokrate.

Oni dodaju da očekuju i od Lige socijaldemokrata Vojvodine, koji učestvuju u gradskoj vlasti, da podrže inicijativu za smenu Branke Bežanov. A u Gradskom odboru LSV najoštrije osuđuju prisustvo Branke Bežanov na četničkom skupu u Višegradu.

"Bez obzira da li je sebi dala za pravo da na tom skupu učestvuje kao građanka ili je venac Draži Mihailoviću položila kao funkcionerka POKS-a, Branka Bežanov je morala biti svesna da će svojim prisustvom ukaljati ugled Novog Sada. Najmanje što bi Branka Bežanov morala da učini, jeste da shvati svoju grešku i da se  izvini za sramotu i štetu koju je nanela Novom Sadu", poručuju ligaši.

Međutim, POKS je odbio zahtev LSV-a za izvinjenjem Novosađanima, nudeći im besplatne časove iz istorije i "više od sto dokaza da su četnici bili patriote i antifašisti".

U Demokratskoj stranci podsećaju i da je sadašnja vlast usvojila odluku o podizanju spomenika nevinim žrtvama u Novom Sadu iz 1944/1945. godine, što je izazvalo brojne rasprave. Na sednici na kojoj je odlučivano o toj tome odbornik POKS-a Saša Novaković pojavio se u gradskom parlamentu sa četničkom kokardom na glavi, rekavši da su komunizam i fašizam isto.

Iz POKS-a, stranke sa izrazitim antikomunističkim stavom, i ranije su ponavljali da je Mihailović organizovao prvi ustanak protiv nacizma u Evropi. To je bio i jedan od razloga prošlogodišnjeg reagovanja Gradskog odbora Saveza udruženja boraca narodnooslobodilačkog rata Srbije (SUBNOR), koji su naveli da je narativ o Mihailoviću kao prvom pokretaču otpora protiv fašizma u Evropi komičan i izlizan.

"Dragoljub Draža Mihailović, nikada nije bio prvi gerilac i vođa pokreta otpora fašizmu u porobljenoj Evropi. To mesto pripada Vitoldu Pileckom koji je bio na čelu antifašističkog otpora u Poljskoj još od 1939. godine, skoro godinu i po dana pre kapitulacije vojske Kraljevine Jugoslavije", reagovao je tada SUBNOR.

Građanska Vojvodina navodi da će, ukoliko gradska vlast u Novom Sadu ne smeni Branku Bežanov, smatrati da i oni odobravaju zločine koji su počinjeni u Višegradu i okolini. Zločini su počinjeni tokom Drugog svetskog rata, ali i tokom poslednjeg rata u Bosni.

Zbog četničkog okupljanja kod Višegrada reagovale su mnoge stranke u BiH, civilni sektor, ali i ambasade SAD i Ujedinjenog Kraljevstva. U Ambasadi SAD su užasnuti izveštajima o pretnjama i nacionalističkoj retorici tokom događaja, navodeći da je takvo ponašanje neprihvatljivo.

"Očekujemo od relevantnih institucija da preduzmu neophodne korake, pozabave se ovim prijetnjama i učine da oni koji su krivi odgovaraju", objavljeno je na Tviteru Ambasade SAD.

Draža Mihailović je 1946. godine osuđen na smrt streljanjem, zbog veleizdaje i ratnih zločina. Tom prilikom su mu oduzeta politička i građanska prava, a oduzeta mu je celokupna imovina. U procesu 2015. godine Viši sud u Beograd je rehabilitovao Mihailovića, poništavajući presudu iz 1946. i vraćajući mu građanska prava.

Prema mišljenju dela istoričara, koji nisu podržali rehabilitaciju komandanta kolaboracionističke vojske, rehabilitacija Mihailovića se sprovodi kako bi se rehabilitovala i uloga onih koji su pod "četničkim brendom" počinili zločine tokom devedesetih godina.

Kako je rekla istoričarka Dubravka Stojanović, ideologija četničkog pokreta je počivala na konceptu "homogene Srbije" u okviru Jugoslavije, a koja je imala granice zamišljene granice velike Srbije i trebalo je da bude etnički čista.

Autor: Zoran Strika - strika@021.rs

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.

Nastavak na Radio 021...






Povezane vesti

Traži se smena Branke Bežanov zbog prisustva na četničkom skupu u čast Draži Mihajloviću

Izvor: NoviSad.com, 11.Mar.2019

Demokratska stranka i Građanska Vojvodina zatražili su od gradske vlasti u Novom Sadu da smeni zamenicu predsednika Skupštine grada Branku Bežanov, jer je u nedelju bila u Draževini (BiH) u delegaciji, koja je učestvovala u obelaževanju..

Nastavak na NoviSad.com...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.