Vrućina izaziva svrab

Izvor: Radio 021, 03.Jul.2016, 21:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Vrućina izaziva svrab

Pojačano znojenje tokom letnjih meseci predstavlja veliki problem svima.

Osim neugodnog mirisa koji mogu da izazovu nakupljene bakterije, kod nekih osoba znoj može da dovede i do pojave osipa na koži, takozvane milijarije.

Glavni krivac za pojavu promena na koži su gljivice koje su stalni stanovnici kože, i koje usled preteranog znojenja počinju da se množe više nego što bi trebalo. Doktorka Dragica Marković, dermatolog u Kliničko-bolničkom centru "Zemun", >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << objašnjava da se osip najčešće javlja na licu, koži vrata, ispod pazuha i na prevojima grudnog koša.

"On nastaje zbog zastoja znoja u ekrinim žlezdama čiji su izvodni kanali zatvoreni rožastim slojem kože koji upija znoj. Ovo dovodi do prskanja izvodnih kanala znojnih žlezda, usled čega dolazi do vidljivih promena na koži. Milijarija ima tri osnovna oblika: prvi je pojava providnih mehurića koji podsećaju na kapljice vode, drugi se manifestuje nastankom sitnih crvenih promena na koži, a treći oblik je promena boje kože i plikovi koji uzrokuju svrab", kaže dr Marković.

Neprijatni simptomi i svrab se mogu ublažiti češćim tuširanjem hladnom vodom, a da bi se tegobe lakše podnele, važno je što više vremena provoditi u zatvorenim i hladnim prostorijama dok se osip ne povuče.

"Za lečenje se koristi lokalna terapija losionima i miksturama sa cinkom koji pomaže da se promene osuše. Kako bismo sprečili pojavu osipa važno je utvrditi uzrok pojačanog znojenja i otkloniti ga",  savetuje dr Dragica Marković.

Tegobe uzrokovane pojačanim znojenjem obično traju od tri do četiri dana, a u njihovom otklanjanju mogu da pomognu i lanolinske kreme, kao i losioni na bazi mentola koji smiruju kožu. Ukoliko osip ne nestaje nakon nekoliko dana, i dođe do njegovog širenja, povišene temperature, pojave limfnih čvorova, bola i oticanja mesta koje je on zahvatio, neophodno je odmah se obratiti lekaru, jer je ovo znak da je došlo do razvoja infekcije na koži.

Kako bismo izbegli pojavu milijarije, bitno je da nosimo adekvatnu odeću, održavamo kožu suvom i hladnom, kao i da vodimo računa o redovonoj higijeni tela. Lekari savetuju korišćenje antiperspiranata koji sprečavaju znojenje, kao i izbegavanje krema i losiona koji mogu da iritiraju kožu.

Autor: agencije

Nastavak na Radio 021...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.