Vojvođanska konvencija: Za novi Ustav Srbije i redefinisanje položaja Vojvodine

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 20.Dec.2008, 15:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Vojvođanska konvencija: Za novi Ustav Srbije i redefinisanje položaja Vojvodine

NOVI SAD - Učesnici 3. vojvođanske konvencije usvoji su danas u Novom Sadu rezoluciju u kojoj se traži izrada novog Ustava Srbije i redifinisanje ustavnog položaja Vojvodine.

U dokumentu se navodi da Vojvodina želi bitno drugačije ustrojstrvo Srbije, kao demokratske, građanske, sekularne i decentralizovane države, u kojoj bi Vojvodina imala "izvorni politički subjektivitet i regionalni identitet".

Ukazuje se da Vojvodina neće centralistički i unitaristički >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << uređenu državu, partitokratsku vladavinu, monopol političkih partija, reinkarnaciju klerikalizma i rojalizma, dominaciju izvršne nad zakonodavnom i sudskom vlašću, "prosjačenje" pokrajinske administracije...

Berisavljević otvorio skup

Skup u Sportsko-poslovnom centru "Vojvodina" otvorio je predsednik Inicijativnog odbora konvencije i bivši visoki komunistički pokrajinski funkcioner Živan Berisavljević, ističući da se radi o nastavku borbe za "istinsku autonomiju Vojvodine" dugu gotovo dve decenije.

"Počeli smo u Subotici početkom 2004, kada smo usvojili 'Subotičku inicijativu', a nastavili u Novom Sadu jula 2006. godine donošenjem 'Vojvođanske ustavne inicijative'. Sada je situacija nešto drugačija, pošto je u međuvremenu donet za nas neprihvatljivi Ustav Srbije", rekao je Berisavljević.

On je kazao da u Vojvodini niko i nikada nije tražio otcepljenje od Srbije, ali da je potrebno da dva konstitutivna elementa nekadašnje Jugoslavije postignu "novi istorijski dogovor" o stvaranju zajedničke države.

"U takvu redefinisanu Srbiju, kao složenu državu, verovatno bi moglo, jednom, da se vrati i Kosovo. Reč je, dakle, o unutrašnjem pitanju, s tim da bismo pomoć međunarodne zajednice zatražili jedino ukoliko otpori centralističkih snaga budu preveliki", zaključio je Berisavljević.

"Ravnopravnost entiteta"

Sličnu ocenu izneo je i Slobodan Budakov, glavni idejni tvorac rezolucije, koji je takođe ukazao na potrebu "novog istorijskog dogovora ravnopravnih entiteta".

On je podsetio da je Vojvodina 1918. godine dobrovoljno prišla Srbiji i da ima pravo da kaže u kakvoj državi želi da ostane. A tu želju, prema njegovim rečima, moguće je definisati samo novim Ustavom Srbije.

Učesnici 3. vojvođanske konvencije su bili lideri 10 stranaka autonomaške orijentacije i predstavnici sedam nevladinih organizacija, a u svojstvu gosta pojavio se i predsednik Saveza vojvođanskih Mađara (SVM) Ištvan Pastor.

Pastor je izjavio danas da je za tu stranku regionalni interese važniji od opšteg i ponovio da je aktuelni Ustav Srbije neprihvatljiv.

Regionalni interes

"Mi smo manjinska, mađarska stranka usko vezana za regionalni vojvođanski interes. Naše čvrsto opredeljenje je da nema opšteg interesa zarad kojeg bi smo se odrekli regionalnog interesa", rekao je Pastor na Trećoj vojvođanskoj konvenciji.

Prema njegovim rečima, bilo je teško i rizično doneti odluku o učešću na ovom skupu relativno malih, autonomaških stranaka, jer i u SVM postoje mišljenje da se radi o dogovoru nedovoljno uglednih ličnosti i da nije pravi trenutak za dodatnu promociju njihovih stavova.

"Smatram da je ovaj sastav učesnika konvencije ugledan, pošto se radi o ljudima koji su ostali verni svojim idealima, odnosno nisu ih prodali radi trenutne stranačke ili lične koristi. S druge strane, trenutak za konferenciju ovakvog tipa nikad neće biti povoljan", kazao je Pastor.

Pastor je kazao da je i za SVM, kao i za ostale učesnike konvencije, aktuelni Ustav Srbije neprihvatljiv i da će se ta partija boriti protiv njega do kraja.

Nedovoljna autonomija Vojvodine

"Za nas je Ustav neprihvatljiv, što je i razumljivo pošto daje nedovoljnu autonomiju Vojvodini, ali je čudno što je neprihvatljiv i za one koji su ga doneli, pa ga sve češće krše", rekao je lider SVM aludirajući da nepoštovanje ustavne odredbe da sedam odsto budžeta Srbije pripadne Vojvodini.

To što se u Skupštini Srbije "oteže" sa prihvatanjem Predloga statuta Vojvodine Pastor je ocenio kao potpuno skidanje maski.

"Možemo slobodno reći da je 'kralj nag', da iza velikih proevropskih reči nema političke volje da se one i ostvare. Situaciju možemo promeniti samo mi sami, vršeći stalni pritisak", rekao je Pastor, koji je i potpredsednik Izvršnog veća Vojvodine i pokrajinski sekretar za privredu.

On rešenje vidi u otvorenom dijalogu i kompromisima, uz opasku da ukazivanje na probleme ne znači pokušaj destabilizacije zemlje.

Decentralizacija i dalja demokratizacija

"Nema ulaska Srbije u Evropsku uniju dok ne reši svoje unutrašnje odnose, a to su pitanje položaja Vojvodine, decentralizacija i dalja demokratizacija čitavog društva", zaključio je Pastor.

Dolazak je bio najavio jedan od čelnika LDP-a u Vojvodini Đorđe Đukić, ali se nije pojavio.

Niko nije došao ni iz Lige socijaldemokrata Vojvodine, koja je na kongresu prošle nedelje takođe zatražila donošenje novog Ustava Srbije.

Pozdravno pismo učesnicima konvencije uputio je predsednik Skupštine Vojvodine Šandor Egereši navodeći, pored ostalog, da je "autonomija Vojvodine mera slobode svih građana Srbije".

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.