Izvor: Radio 021, 19.Avg.2017, 15:16 (ažurirano 02.Apr.2020.)
VIDEO: Ultradesničari marširali Berlinom u čast pokojnog naciste
Više od 500 ekstremista marširalo je ulicama Berlina u čast 30. godišnjice smrti istaknutog naciste Rudolfa Hesa, ličnog sekretara Adolfa Hitlera.
Oko 500 kontrademonstranata takođe se okupilo u berlinskoj oblasti Špandau. Demonstrante su razdvajale stotine teško naoružanih policajaca.
Portparol policije Karster Miler rekao je da je policija izdala niz zabrana kako bi osugurala da marš protekne mirno.
Policija je saopštila da demonstranti mogu da >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << marširaju, ali da im nije dozvoljeno da veličaju Hesa. Neonacistima je dozvoljeno da donesu transparente, ali samo jedan na 50 učesnika.
Nemačka policija pokušava da održi ravnotežu između prava na slobodu govora i kretanja, kao i prava na okupljanje kontrademonstranata i stanovnika.
Rudolf Hes je zbog svojih zločina na Nirnberškom sudskom procesu osuđen na doživotnu kaznu. Sproveden je u zatvor Špandau u tadašnjem Zapadnom Berlinu, gde je izvršio samoubistvo produžnim kablom.
Counter-protesters shout "Nazis out" and "You lost the war" at stalled far-right demo in Spandau. #b1908 pic.twitter.com/51jjh9ptaL
— Frank Jordans (@wirereporter) August 19, 2017
... but she obviously decided a simpler poster was needed in the end 2/2 #b1908 pic.twitter.com/YVMNNmTfkO
— Frank Jordans (@wirereporter) August 19, 2017
Neo-Nazis in Spandau forced to stop in front of house where counter-protesters are playing anti-racist songs. #b1908 pic.twitter.com/g808RuOhMl
— Frank Jordans (@wirereporter) August 19, 2017











