Izvor: Radio 021, 23.Jan.2021, 10:47

VIDEO Novosađanin koji se seća: Kako je fašistička racija uzimala živote, "potkazivači" u smrt poslali mnoge

Novosađanin Branislav Milić Šumarev, kome su brojni članovi porodice stradali u januarskoj Raciji 1942. godine, došao je i ovog 22. januara, kao što to čini već 20 godina i odao počast žrtvama pred spomenikom "Porodica" na Keju žrtava racije.

Danima su Novosađani mogli da slušaju priče o krvavom piru fašističkog okupatora po južnoj Bačkoj. Smrt je stizala i po njih, a svoj nagoveštaj dala je već 20. januara, kada je sve bilo spremno za tragediju koju Novi Sad >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << pamti i gotovo punih osam decenija kasnije.

Tog dana dogodila su se još dva događaja - jedan je bio strepnja,, drugi je bio nada.

Više od 900 kilometara severozapadno od Novog Sada, u Berlinu, organizovana je Venzejska konferencija, na kojoj su zločinački umovi osmišljavali kako da zločin ostvare. Razgovaralo se o "jevrejskom pitanju" i samo nekoliko meseci kasnije ljudi će umirati u gasnim komora Aušvica i Treblinke. To je bila strepnja.

Više od 200 kilometara jugozapadno od Novog Sada, Narodnooslobodilački partizanski odredi oslobodili su Foču, koja će na kratko postati centar slobodne teritorije. To je bila nada.

Međutim, vreme je pokazalo, sloboda je bila još uvek daleko. Hortijevskim zločincima nije bila potrebna nikakva konferencija, nikakva rasprava, nikakvo pregovaranje u vezi sa tim kako bi oni koji nisu uz njih, koji nisu njihove krvi i tla, trebalo da skončaju.

Jutro koje je svanulo 21. januara za Novosađane je imalo miris baruta, krvi i snega. Crveno se pomešalo sa belim i naredni dani ostaće upamćeni kao jedna od najvećih tragedija u istoriji Novog Sada. U gradu se moglo disati, ali u vodama Dunava, gde su mnogi završili, to nije bilo moguće. Svoj život u raciji skončalo je gotovo 1.300 Novosađana.

Branislav Milić Šumarev tada je imao svega pet godina. Ovaj Novosađanin svakog januara dolazi na obeleževanja godišnjice Novosadske racije, kako bi odao počast onima koji su preminuli. Među njima su i članovi njegove porodice.

U razgovoru za 021.rs, Branislav priča kako su najveću ulogu u stravičnim zločinima 1941. i 1942. imali "nemezeti" (potkazivači). Ovaj Novosađanin je i posle 79 godina potresen svime što se desilo. Ono čemu je kao petogodišnjak prisustvovao nikada mu se nije izbrisalo iz sećanja.

"Moja porodica je prva ubijena, bili smo napadnuti sa četiri strane. Moj otac, te subote 1941. nije trebalo da radi, ali išao je da zameni kolegu kojem je sutradan bio Uskrs. Kada se vraćao sa železničke stanice gde je radio, išao je kroz Ulicu grozdova (danas Koste Abraševića), uhapšen je, mučen i ubijen. Telo smo jedva dobili kako bismo ga sahranili. U samoj akciji Racije u Čurugu mi je zaklano i bačeno u Tisu 10 članova porodice među kojima i sestra od 12 godina. U Novom Sadu, na Štrandu šesnaestoro mojih rođaka i članova familije je ubijeno, kamionima su donošeni i bacani u Dunav. Ja sam odveden na Salajku, gledao sam svojim očima kako su ih ubijali", priseća se Branislav za 021.rs.

Šumarev dodaje da su žrtve tokom Racije odabirane i na osnovu bogatstva koje su imali.

"Doktoru Uzelcu uzeli su štednu knjižicu i 500.000 iz džepa, potom su ga ubili i bacili u Dunav. Njihovu torturu nije sprečilo ni samoubistvo mađarskog premijera Telekija koji se nije slagao sa čitavom invazijom na Jugoslaviju. Tokom čitavog Drugog svetskog rata ubijeno mi je pedeset četvoro članova familije. Moja porodica, koja je još sa Čarnojevićem došla u ovaj deo Vojvodine, pretrpela je velike gubitke i tokom Prvog svetskog rata, od čak trideset jednog dobrovoljca samo je njih troje preživelo", priča ovaj Novosađanin.

Otkriva i da mu je najlepši deo života bio kada je sa Titovim "Galebom" proputovao, kako kaže, pola sveta. Tada je i saznao imena svih poginulih u ovom zločinu.



"Imena svih poginulih saznao sam kada sam služio u mornarici na Brionima, kod Čika Joške, kako inače u šali volim da zovem Josipa Broza Tita. Sa njegovom delegacijom sam proputovao pola sveta i iskreno nikada bolje i lepše nisam živeo", završava za 021.rs Branislav Milić Šumarev.

Autor: Ivan Kuzmanović - ivan.kuzmanovic@021.rs

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.

Nastavak na Radio 021...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.