Izvor: Radio 021, 22.Jul.2019, 13:57   (ažurirano 02.Apr.2020.)

VIDEO: Indija uspešno lansirala raketu na Mesec

Indijska svemirska agencija saopštila je da je uspešno lansirala dugo očekivanu misiju na Mesec koja je bila prošlog ponedeljka odložena zbog tehničkog problema.

Raketa "Chandrayaan 2", koju je izradila Indijska svemirska istraživačka organizacija (ISRO) lansirana je u 14:43 časova po lokalnom vremenu, odnosno u 11:13 časova po srednjeevropskom vremenu.

Lansiranje je emitovano uživo u TV programu i na društvenim mrežama. Indijci se nadaju da će njihova misija >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << vredna oko 150 miliona dolara biti prva na južnom polu Meseca.

Odbrojavanje je obustavljeno pre nedelju dana, 15. jula, 56 minuta pre lansiranja pošto je "uočen tehnički problem u sistemu lansiranja", objavio je tada ISRO. Indijski mediji su izvestili da je krivac za odlaganje lansiranja bilo curenje iz boce sa helijumom u kriogeničkom raketnom motoru. Kvar je u međuvremenu otklonjen.

Indija će, ukoliko misija bude uspešna, biti četvrta zemlja čija je sonda sletela na površinu Meseca.

Gotovo svi delovi Chandrayaana-2 dizajnirani su i izrađeni u Indiji. Svemirska letelica prenosi 1,4 tone tešku platformu za sletanje Vikram koja, opet, prenosi 27 kilograma težak lunarni rover Pragyan na ravnicu između dva kratera na Mesečevom južnom polu.

Direktor indijske Organizacije za istraživanje svemira (ISRO) K. Sivan rekao je da će Vikramovo završno sletanje koje će trajati 15 minuta, predstavljati "najnapetije trenutke jer Indija nikada dosad nije pokrenula tako kompleksnu misiju".

Usprkos relativno malom budžetu, postavlja se pitanje zašto Indija kreće u osvajanje Meseca, a zemlja se još uvek bori s glađu i siromaštvom, no u igri je nacionalni ponos. Premijer Narendra Modi obećao je da će ljudsku misiju poslati u svemir do 2022.

Većina stručnjaka kaže da su geostrateški ulozi mali, ali da indijski niskobudžetni model može "osvojiti" sektor komercijalnih svemirskih letova.

Lansiranje je tek početak putovanja od 384.000 km, a ISRO se nada da će Mesečeve kočije 2 na Mesečev južni pol sleteti 6. ili 7. septembra.

Misija bi trebalo da pokaže koliko je napredovalo putovanje svemirom od "velikog koraka za čovečanstvo" Nila Armstronga i misije Apola 11.



Autor: Hina

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.

Nastavak na Radio 021...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.