VIDEO: Astronauti popravljaju robotsku ruku na svemirskoj stanici

Izvor: Radio 021, 05.Okt.2017, 22:38   (ažurirano 02.Apr.2020.)

VIDEO: Astronauti popravljaju robotsku ruku na svemirskoj stanici

Dvojica američkin astronauta danas su izašla u svemirsku šetnju da poprave robotsku ruku Medjunarodne svemirske stanice, saopštila je američka svemirska agencija Nasa.

Astronauti Rendi Bresnik i Mark Vande Haj počeli su svoj izlazak u 14.05 po centralnoevropskom vremenu kada su aktivirali baterije svog svemirskog kombinezona i zatim izašli u svemirski prostor. Njihov izlazak u svemir trajao je šest i po sati. To je prva od tri svemirske šetnje planirane tokom dve nedelje.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << />
Oni treba da zamene šaku velike robotske ruke proizvedene u Kanadi. Mehanizam za prihvat je loše funkcionisao u avgustu.

Ruka je duga 18 metara i ima presudnu ulogu u radovima na svemirskoj stanici i takodje služi da "uhvati" letelice koje redovno dolaze da snabdevaju stanicu. Ruka koja je dobro služila više od 16 godina pokazuje znake umora i Nasa želi da ona bude u savršenom radnom stanju da bi mogla da prihvati američku svemirsku letelicu za snabdevanje idućeg meseca.

Ovo je 203. svemirska šetnja u istoriji Medjunarodne svemirske stanice.



Autor: Beta

Nastavak na Radio 021...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.