U Vojvodini preostala samo dva para orla, čuvaće ih volonteri

Izvor: Radio 021, 17.Apr.2016, 08:21   (ažurirano 02.Apr.2020.)

U Vojvodini preostala samo dva para orla, čuvaće ih volonteri

Godine nebrige dovele su da u Vojvodini ima još samo dva para orlova krstaša, kojima preti izumiranje.

Jedan par se nastanio u Nacionalnom parku "Fruška gora", a drugi u Specijalnom rezervatu prirode "Pašnjaci velike droplje" u severnom Banatu. Stručnjaci Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode smatraju da bi volonteri koji bi danonoćno čuvali gnezda orla krstaša bili najbolje rešenje za očuvanje vrste.

"Briga o gnezdu u Nacionalnom parku "Fruška gora" je >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << relativno dobra, dok je drugom potrebna dodatna pažnja. Upravo zbog toga planiramo obuku volonterske grupe koje bi brinule o gnezdu", kaže za "Blic" ornitolog u Pokrajinskom zavod za zaštitu prirode Marko Tucakov.

Mađarska, Bugarska i Makedonija, prema njegovim rečima, imaju relativno stabilne populacije ove vrste ptice. Kako bi zaštitili orlove krstaše, volonteri u Mađarskoj tokom sezone gnežđenja, od marta do avgusta, danonoćno čuvaju gnezda, jer je krstaš veoma osetljiv na uznemiravanje, buku, pa čak i najmanje ljudske aktivnosti u širokom pojasu oko gnezda baš u tom periodu. Ovakve aktivnosti mogu da oteraju ptice sa gnezda i prekinu čitav proces gnežđenja.

Ceo tekst možete pročitati na sajtu Blica.

Podsetimo da je u poslednje vereme učestalo trovanje zaštienih vrsta ptica po Vojvodini, o čemu možete pročitati OVDE i OVDE.

Autor: Blic, 021

Nastavak na Radio 021...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.