U Srbiji se preradi samo deset odsto uvezenih sijalica

Izvor: Radio 021, 20.Jun.2018, 08:09   (ažurirano 02.Apr.2020.)

U Srbiji se preradi samo deset odsto uvezenih sijalica

U Srbiji se godišnje reciklira 100 tona sijalica, što je oko deset odsto od količine uvezenih sijalica, saopštilo je Udruženje reciklera Srbije.

Firme i građani, kako se navodi, obično bacaju sijalice zajedno sa ostalim otpadom, iako se polomljene ili nepropisno odložene sijalice smatraju opasnim otpadom i mogu zagaditi životnu sredinu i imati ozbiljne posledice po zdravlje ljudi.

Sakupljaju se i recikliraju sve vrste sijalica, fluorescentne cevi i lampe iz industrije >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << ili javnog osvetljenja, kao i iz domaćinstava.

Opasni otpadi iz sijalica su većinom praškaste materije, uglavnom na bazi fosfora kao i živina isparenja.

"Ako se sa sijalicama neodgovorno postupa i ne predaju se ovlašćenoj firmi, već bacaju u komunalne kontejnere ili lome i bacaju na deponije, kao što se u Srbiji uglavnom radi, mogu lako da zagade zemlju i vodu i da nanesu teške posledice zdravlju ljudi", navedeno je u saopštenju Udruženja reciklera.

Ističe se da se opasan otpad od sijalica pakuje i skladišti u posebnim magacinima, a zatim se transportuje u specijalizovana postrojenja u zemlje EU gde se uništava. Ferozni i obojeni metali se prosleđuju domaćim ovlašćenim firmama na dalji tretman, a plastika se uglavnom izvozi u inostranstvo.

Šteta je, kako ukazuju recikleri, što za dobijeno staklo, velike čistoće i potencijala za dalju primenu u staklarskoj ili laboratorijskoj industriji, nema potražnje u Srbiji pa mora da se preda ovlašćenim sanitarnim deponijama.

Jedino mesto za reciklažu sijalica u Srbiji, postrojenje za reciklažu u Pančevu, koristi mali deo svojih kapaciteta za preradu.

"Da bi se prikupio veći broj sijalica, potrebno je veće zalaganje nadležnih organa za organizovano postavljanje namenskih kontejnera za sakupljanje, ali i mnogo rigoroznija kontrola inspekcijskih službi kod kompanija i institucija, generatora tog otpada", preporučilo je Udruženje reciklera Srbije.

Autor: Beta

Nastavak na Radio 021...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.