
Izvor: Radio 021, 14.Jun.2019, 17:18 (ažurirano 02.Apr.2020.)
U 2018. godini tri hiljade slučajeva nasilja nad starijim članovima porodice
Samo u toku prošle godine registrovano je oko 3.000 slučajeva nasilja nad starijim članovima porodice.
Nasilnici su najčešće njihova deca i srodnici.
Stariji roditelji nasilje dece doživljavaju i kao svoj lični neuspeh. Decu brane pričama da je za to kriv neko drugi i u izuzetno retkim slučajevima spremni su da svedoče protiv njih.
"Stari ljudi ne prijavljuju nasilje upravo zato što su u stalnoj borbi sa emocijama ljubavi i straha i u potrebi >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << da zaštite ipak svoje bližnje koji ih zlostavljaju, koji ih vole", objašnjava Slavica Dejković, porodični psihoterapeut.
Trideset odsto od ukupnih prijava za nasilje u porodici je nasilje nad starim osobama, a oni koji ga prijavljuju su najčešće srodnici ili komšije, vrlo retko član porodice.
"Najčešće je u pitanju fizičko nasilje ali mnogo češće psihološko, emotivno, ekonomsko, kada se staroj osobi uskraćuje novac, struja, hrana, osnovne životne namirnice. Najčešće su nasilnici korisnici alkohola ili opojnih droga i to je zaista veliki problem, nasilni su prema starim roditeljima, zato što traže novac od njih, ili ih iz nekih drugih razloga zlostavljaju", naglašava Biserka Jakovljević, direktorka Centra za socijalni rad.
Početak 21. veka doneo je i novi vid nasilja nad starijim osobama, psiholozi ga zovu "sindromom babe robinje".
Ovaj fenomen podrazumeva ispunjavanje velikog broja kućnih poslova, ali i čuvanja unučića i bolesnih ili nemoćnih članova porodice, što je za stare osobe takođe svojevrsno nasilje.
Autor: RTS
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.