Tužioci smatraju da su mediji krivi što im građani ne veruju

Izvor: Radio 021, 20.Apr.2017, 21:38   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Tužioci smatraju da su mediji krivi što im građani ne veruju

Građani nemaju poverenja u tužioce i za to nisu oni krivi, smatraju tužioci.

To proizilazi iz upitnika koji su popunjavali tužioci iz 13 osnovnih i viših tužilaštava u Srbiji, čiji je cilj bio da utvrdi kako oni vide javnost u svom radu, curenje informacija u medije, poštovanje privatnosti i koje su mere za poboljšanje stanja.

Tužioci smatraju da 79 odsto građana nema ili ima malo poverenja u njih, a kao uzrok nepoverenja 83 odsto njih navodi tendenciozno >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << izveštavanje, netačno predstavljanje rada tužilaštava i neznanje novinara, dok svega 13 odsto smatra da je uzrok nedovoljno dobra međusobna komunikacija.

Novinari kao neprijatelji

Kod curenja informacija, čak 39 odsto tužilaca misli da je uzrok nepažnja zaposlenih, 22 odsto da se radi o lažnim informacijama, a svega 11 odsto da je u pitanju prodaja informacija medijima. Tužioci su kao jedan od primera naveli ubistvo Jelene Marjanović, o kome skoro svakodnevno tabloidi pišu već godinu dana.

"Kada je objavljeno da je dnevni list saznao, iz izvora bliskih istrazi, da je na donjem vešu Jelene Marjanović pronađen DNK dve osobe obratili smo se MUP-u jer su tada prevršili svaku meru. Postavili smo pitanje i saznali da ti navodi nisu tačni i ne potiču iz policije. Drugim rečima, tu krivičnog dela nije bilo. Ali, ima li sa druge strane odgovornosti medija, to nije podatak koji potiče iz krivičnog ili pretkrivičnog postupka, to je izmišljen podatak", kazao je Zlatko Petrović iz kancelarije Poverenika za informacije od javnog značaja.

Tužioci se žale i da mediji utiču na njihov rad, pa skoro 70 odsto njih tvrdi da se mešaju u istrage. Tradicionalno ih i ne vole i smatraju ih nekom vrstom neprijatelja, što je samo prvi razlog zbog čega novinari tužilaštvo smatraju najzatvorenijom institucijom. Drugi je uzrokovan položajem tužilaštva.

"Javno tužilaštvo je pod nekom vrstom političkog starateljstva izvršne vlasti, budući da ona ima bitnu ulogu u izboru javnih tužilaca, članova Državnog veća tužilaca i tako redom. Sve to na neki način stvara utisak da bi objavljivanje određenih informacija o radu javnog tužilaštva moglo da razljuti političare i stvori im probleme u karijeri", rekao je predsednik Udruženja tužilaca Goran Ilić.

U analizi su ponuđene i preporuke - objavljivanje informacija na internet prezentacijama tužilaštva, u informatoru o radu, publikacijama tužilaštva i objavljivanjem saopštenja u medijima.

Autor: N1

Nastavak na Radio 021...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.