Svi ćemo biti donori od rođenja

Izvor: Radio 021, 27.Jan.2016, 08:56   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Svi ćemo biti donori od rođenja

Zakon o izmenama Zakona o transplantaciji je u skupštinskoj proceduri, a jedna od novina koje treba da donese jeste i način doniranja organa.

Prema tom predlogu, imali bismo pretpostavljenu saglasnost donora, svi ćemo biti saglasni da nam se uzmu organi nakon smrti. Time bi se, sigurno, u velikoj meri omogućilo brže i lakše dolaženje do organa za tranplantaciju, što znači i da bi bili spaseni mnogi životi.

Ovakve zakonske odredbe postoje i u drugim zemljama, >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << stoga se ovo naziva "španski model", a svaka zemlja koja ga primenjuje ima dovoljno tkiva za transplantacije. Prema sadašnjem Zakonu o transplantaciji, čak i onaj ko ima potpisanu donorsku karticu ne može da bude donor, ako članovi porodice ne dozvole da se uzmu organi.

Po aktuelnom Zakonu o transplantaciji, čak i kada osoba za života ima donorsku karticu, ako članovi porodice nakon njene smrti odbiju da potpišu saglasnost da se uzmu organi, lekari to moraju da prihvate.

Novim predlozima predviđeno i kako oni koji ne žele da budu donori to mogu da reše. Oni treba da daju pismenu izjavu o protivljenju uzimanja organa. Nju daju izabranom lekaru, koji ima obavezu da je u roku od tri dana dostavi Upravi za biomedicinu.

Koordinatorka projekta "Šansa za novi život" dr Jelica Alargić iz Kliničkog centra Vojvodine godinama promoviše donorstvo u brojnim akcijama i uvek ističe da bez dobro organizovanog donorstva nema ni transplantacija.

"Transplantacija je jedina oblast medicine koja zahteva aktivno učešće građana i građanki, kao i podizanje svesti o značaju ove teme. Ako nema donorstva, nema ni transplantacija. Transplantacija je sve više, ali je to i dalje nedovoljno. Za razvoj donorstva je važno da se organizuje zdravstveni sistem, ali i da se razvije pozitivan stav o donatorstvu", rekla je nedavno dr Alargić.

Strah od nepoznatog, nepoverenje i brojne predrasude, često odvraćaju ljude od ideje da postanu donori. Međutim, izmene Zakona vrlo precizno definišu svaki korak koji vodi do transplantacije. Postupak uzimanja organa može da započne tek nakon što zdravstveni radnik proverom u Jedinstvenom republičkom registru utvrdi da umrla osoba nije dala izjavu o protivljenju uzimanja organa, odnosno ako ima pismeni pristanak roditelja, staratelja ili zakonskog zastupnika maloletne osobe, kao i pismeni pristanak bračnog ili vanbračnog partnera ili člana porodice za osobu koja nije državljanin Republike Srbije.

Zemlja s najboljim rezultatima u prikupljanju organa je Španija i jedina je u svetu u kojoj se lista čekanja za transplantaciju neprekidno smanjuje.

Autor: Dnevnik

Nastavak na Radio 021...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.