Svaki treći račun se ne plaća na vreme

Izvor: Radio 021, 11.Maj.2017, 21:28   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Svaki treći račun se ne plaća na vreme

Srbija je na vrhu liste evropskih zemalja po kašnjenju u izmirenju dugova jer se svaki treći račun ne plaća na vreme, rekao je direktor za naučno-istraživački razvoj u Ekonomskom institutu u Beogradu Ivan Nikolić.

Prema njegovim rečima, kada se propusti rok, firme u Srbiji u proseku moraju da čekaju još 50 dana na naplatu, a u evropskim zemljama 21 dan.

"Postoji velika razlika u rokovima plaćanja između privatnih i poslovnih korisnika računa. Privatnici, >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << njih 79 odsto izmiruju svoje obaveze na vreme, a kada su rokovi kratki čak su na nivou evropskog proseka", rekao je Nikolić. On je istakao da poslovni klijenti imaju skoro najduže rokove plaćanja u Evropi koji se protežu na 46 dana, odmah posle Grčke gde su rokovi 51 dan.

Kao razlog za kašnjenje, prema rečima Nikolića dužnici navode problem sa likvidnošću firme.

Direktor kompanije EOS Matrix koja se bavi otkupom i naplatom dugova Jelena Jović Milentijević rekla je da u Evropi polovina poverilaca angažuje spoljne saradnike za naplatu dugova dok u Srbiji to čini tek oko osam odsto.

"Razlog zašto se u Srbiji ne traži pomoć specijalizovanih kompanija za naplatu dugova je to što ta oblast nije pravno regulisana, već je u sivoj zoni pa firme nemaju poverenja", navela je Jović Milentijević. Zakon o zaštiti potrošača, kako je rekla, predviđa i da firma za angažovanje spoljnih saradnika za naplatu dugova mora da traži saglasnost dužnika.

"Preduzeća koja se bave naplatom komunalnih računa trebalo bi da svim dužnicima pošalju obrasce da potpišu saglasnost da bi mogla da angažuju spoljne saradnike, specijalizovane za naplatu dugova, pa odustaju od toga", rekla je Jović Milentijević.

Naplata dugova preko suda prema njenim rečima traje do godinu dana kada dužnik ne poznaje pravni sistem, pa shodno tome i ne zna način da odugovlači postupak, a ako je dobar poznavalac propisa može da vuče spor šest-sedam godina. Ona je istakla da su prosečni dugovi u bankarskom sektoru čiji je rok plaćanja premašio 90 dana 500 evra, a ako je kašnjenje preko godinu dana prosečan dug je 1.000 evra.

Potpredsednik Privredne komore Srbije Miroslav Miletić rekao je da je 2009. godine stanje u dužničko-poverilačkim odnosima bilo na "ivici kolapsa".

"Od 2014. godine situacija se promenila na bolje, mada još nije dobra. Zakon o rokovima plaćanja nije doneo veće efekte jer se ne primenjuje", rekao je Miletić. Dodao je da je "očigledno da nedostaju prave službe koje bi se bavile platnim prometom".

Autor: Beta

Nastavak na Radio 021...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.