Izvor: Radio 021, 24.Jan.2020, 23:14   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Svaki treći nezaposleni Novosađanin ima više od 50 godina

U Novom Sadu na kraju 2019. godine bilo je 13.932 nezaposlene osobe, što je za pet odsto manje u odnosu na 2018. godinu.

Od ukupnog broja nezaposlenih, više od 8.300 bile su žene. Takođe, mlađi do 30 godina činili su 18 odsto nezaposlenih, dok je svaki treći na evidencije Nacionalne službe za zapošljavanje u Novom Sadu bio stariji od 50 godina. Najviše nezaposlenih imalo je srednju stručnu spremu (47 odsto), prate ih oni sa visokim obrazovanjem (34 odsto), dok je onih >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << koji nemaju kvalifikacije ili su niskokvalifikovani gotovo petina.

Ukoliko se posmatra područje šire od Novog Sada, odnosno Južnobački okrug, nezaposlenih je bilo 32.451, ali je broj smanjen za oko 4.000 lica u odnosu na 2018.

Po rečima direktorke Filijale Novi Sad Tatjane Vidović, kada se osvrnemo na period od pre pet godina dolazimo, do zaključka da se nezaposlenost u Novom Sadu smanjila za 50 odsto. Kako bi se povećao broj zaposlenih i smanjio broj nezaposlenih, Nacionalna služba za zapošljavanje sprovodi niz mera aktivne politike zapošljavanje, a sve aktivnosti dovele su do 14.201 slučajeva zapošljavanja u Novom Sadu.

"Što se tiče slobodnih poslova u toku 2019. godine najviše su se tražili radnici u proizvodnji, radnici mašinske i metalske struke, mašinski tehničari, operateri na CMC mašinama i zavarivači, elektrotehničari, trgovci, ugostitelji, kuvari, mesari, građevinski radnici svih profila, traženi su farmaceuti, elektroinženjeri, IT stručnjaci, mašinski inženjeri i građevinski inženjeri", objasnila je Vidović.

Grad Novi Sad objavio je i Akcioni plan zapošljavanje Grada Novog Sada za 2020. godinu. Kako se može videti, broj preduzetnika u Novom Sadu, u poslednjih osam godina porastao je sa 13.783 na 19.725. Između ostalog, kako se može videti, Novi Sad je od 2010. do 2019. godine izdvojio više od 1,19 milijardi dinara za zapošljavanje 3.364 lica i obuku više od 2.300 njih.

Pa, ipak, i dalje se uočavaju neki problemi kao što je odlazak mladih i kvalifikovanih kadrova u inostranstvo, visoka stopa nezaposlenosti i broj nezaposlenih koji prevazilazi 13.000, postojanje sve većeg broja viškova zaposlenih, prihvatanje poslova ispod nivoa stečenih kvalifikacija usled nedostatka posla, neusaglašenost ponude i potražnje, dugoročna nezaposlenost koja dovodi do demotivacije i gubitka znanja.

Kako se ukazuje u dokumentu, nepovoljna je i starosna struktura, jer je prosečna starost nezaposlenih oko 41 godina. Između ostalog, nezaposlenost kod žena je izraženija u odnosu na nezaposlenost muškaraca, postoji nedovoljno socijalno uključivanje pojedinaca i grupa koje se nalaze u stanju socijalne isključenosti, a siva ekonomija je izražena u visokom procentu.

Grad je u 2020. godini za mere aktivne politike zapošljavanja, kao što su program pripravnika, stručne prakse, podrška samozapošljavanju, subvencije za nova radna mesta, sajmovi zapošljavanja, studenske prakse, opredelio više od 171 milion dinara.

"Sve mere koje smo realizovali osmišljene su tako da reše goruće probleme u vezi sa zapošljavanjem u Srbiji. Veoma je važno da se obrazovanje uskladi sa potrebama privrede i tržišta rada, jer se kao jedan od najvećih problema pri zapošljavanju izdvaja nedostatak praktičnih znanja i veština kadrova. Taj problem će biti delom rešen zahvaljujući dualnom obrazovanju, a da bi se poslodavcima obezbedili kvalitetni kadrovi, nacionalna služba ima adekvatne programe i obuke u koje se nezaposleni uključuju", dodala je Vidović.

Na evidenciji filijale Novi Sad na kraju 2019. je evidentirano 1.770 osoba sa invaliditetom. Kada se taj broj uporedi sa decembrom 2018. zaključujemo da se broj osoba sa invaliditetom smanjio za 13 procenata. Osobe su prepoznate kao jedna od kategorija teže zapošljivih lica na tržištu rada i kao takve imaju prioritet uključivanja u sve naše mere aktivne politike zapošljavanja. U mere uključeno 1.017 osoba sa invaliditetom tokom prošle godine.

Kada je u pitanju Vojvodina, na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje, pokrajinske filijale, na kraju decembra prošle godine nalazilo se 101.955 osoba, a i u ovom slučaju žene su bile u većinu. U odnosu na isti period prethodne godine, broj nezaposlenih je smanjen za 12,4 odsto.

Mladi do 30 godina čine 19,4 odsto nezaposlenih u Pokrajini, dok je starijih od 45 godina bilo 46,6 odsto. Tokom 2019. godine sa evidencije Pokrajinske službe za zapošljavanje zaposleno je 64.988 osoba, što je za 1.818 osoba više u odnosu na 2018.

Kako je rečeno na predstavljanju rezultatu novosadske i pokrajinske službe zapošljavanja, migracije u druge države predstavljaju ogroman problem, zbog čega je Vlada Srbije, u saradnji sa Pokrajinskom, oformila radnu grupu koja se bavi ovim problemom. Problematično je to što odlaze kvalifikovani majstori, koji predstavljaju deficitarna zanimanja, a odlaze i visokoobrazovani kadrovi. Zbog toga bi Srbija uskoro mogla da postane država sa nedostatkom radne snage, kao što su to već Bugarska i Rumunija.

Autor: Zoran Strika - strika@021.rs

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.

Nastavak na Radio 021...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.