Izvor: Radio 021, 25.Jan.2020, 22:36   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Svaka treća porodilja bez zaposlenja

Čak 20.000 porodilja u Srbiji je u 2018. u trenutku rođenja deteta bilo bez posla.

Od oko 64.000 žena koje su se porodile, 11.646 beba su rodile mame koje su bez posla, dok je 8.548 novorođenčadi na svet došlo u porodici gde je žena ekonomski neaktivna - domaćica, učenica ili studentkinja.

Svima im je zajednično da prvih godinu dana nakon rođenja bebe nemaju nikakva primanja.

Ovo su podaci Republičkog zavoda za statistiku, prema kojima su ekonomski >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << neaktivne mame koje i ne traže posao - domaćice, studentinje, učenice... Ekonomski aktivne su one koje su zaposlene i primaju platu, ali i one koje rade bilo kakav posao ili pak rade kao neplaćena osoba u radnji člana porodičnog domaćinstva ili na porodičnom imanju.

Najteža situacija je u Šumadiji i Zapadnoj Srbiji. Najmanju nezaposlenost beleži prestonica sa 14,8 odsto porodilja bez ikakvog zaposlenja. Jasmina Mihnjak sa portala "Bebac" smatra da Zakon o finansijskoj podršci porodicama sa decom jasno ženama daje do znanja da ne rađaju decu dok ne dobiju stalan posao i ne provedu na radnom mestu najmanje godinu i po.

"Država bi trebalo da se fokusira na zapošljavanje žena, a ne na davanja iz državne kase. To nije dobro rešenje. Mnoge naše mere doprinose siromaštvu i povećavaju broj radno neaktivnih žena",  kaže Mihnjak.

Prof. dr Slavica Đukić Dejanović, ministarka zadužena za demografiju i populacionu politiku, smatra da su, kada je reč o obrazovanju i zaposlenosti žena koje rađaju, u prethodnih nekoliko godina primetni pomaci.

"Raste broj žena koje rađaju i imaju bilo kakav plaćeni posao, a manje je nezaposlenih, onih koje aktivno traže posao i domaćica. Tako je 2015. godine 59 odsto majki koje su rodile dete bilo zaposleno, 26 procenata nezaposleno, a 10 odsto su bile domaćice, dok je 2018. procenat zaposlenih porastao na 68, a smanjio se broj nezaposlenih na 18 i domaćica na osam odsto", kaže ministarka.

Broj onih bez posla sa 17.150 u 2015. smanjen je na 11.646 u 2018. godini.

"Cilj je da što više žena koje rađaju budu zaposlene. Država će uraditi sve, pre svega kroz stimulativne mere, zapošljavanjem majki, servisnim aktivnostima koje pomažu roditeljima u odgajanju dece, usklađivanjem rada i roditeljstva i primenom svih ostalih mera iz Strategije podsticanja rađanja, kako bi se ovaj cilj ostvario", navodi ona.

Manje od 1.000 porodilja u Srbiji je na menadžerskim ili rukovodećim pozicijama, dok je 5.313 njih imalo status domaćice. U trenutku rođenja deteta na spisku zaposlenih mama bilo je 43.378 imena.

Autor: Novosti

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.

Nastavak na Radio 021...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.