Izvor: Radio 021, 30.Mar.2016, 14:42 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Svaka četvrta kocka leda sadrži bakterije
Svaka četvrta kocka leda u švajcarskim barovima, kantinama i restoranima ne ispunjava zakonske zdravstvene standarde i sadrži fekalne bakterije poput Ešerihije coli, pokazalo je istraživanje koje je sprovelo Udruženje hemičara švajcarskih kantona (VKCS).
Rezultati hemijske analize leda iz barova širom Švajcarske, prema studiji koja će ovih dana biti i zvanično objavljena, pokazuju da 26 odsto uzetih uzoraka nije bilo hemijski i zdravstveno ispravno jer su u ledu pronađene >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << bakterije kao što su E.coli, pseudomonas i enterokoki, a one mogu izazvati gastrointestinalne probleme.
Predsednik Udruženja švajcarskih hemičara Otmar Deflorin kaže da ti rezultati ukazuju na nehigijenske uslove rada aparata za pravljenje leda koji se često drže u podrumima, loše održavaju i čiste, a ne na kvalitet vode.
Protiv odgovornih ugostitelja čiji led nije prošao na ispitu neće biti podnete prijave, zbog ocene da količine nađenih bakterija nisu ugrozile zdravlje onih koji su led konzumirali.
Međutim, s time se ne slaže jedno od vodećih švajcarskih udruženja za zaštitu potrošača. Bakterije su nađene u količinama koje možda nisu zdravstveno opasne za zdrave osobe, ali mogu izazvati ozbiljne bolesti kod osoba s oslabljenim imunitetom, kaže direktorka tog udruženja Sara Stalder.
Ona predlaže da švajcarski konobari i barmeni ubuduće ledenu kocku u piće stavljaju samo na izričitu želju gosta, a ne automatski i bez pitanja, kako to često čine. "Kad platiš hranu i piće, očekuješ da je sve savršeno higijenski ispravno. To očekujemo u inostranstvu pa se tako moramo ponašati i u Švajcarskoj", dodala je Stalder.
Autor: Hina










