Izvor: Luftika.rs, 08.Maj.2018, 12:23   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Šta raditi ukoliko vas ujede krpelj

Uz proleće i toplo vreme stigli su i krpelji. Krpelji prenose nekoliko desetina virusnih bolesti, a pored lajmske, koja je najpoznatija, poprilično je opasna i piroplazmoza. Kako bi se zaštiti od ovih opasnih insekata Ministarstvo zdravlja uputilo je dopis svim domovima zdravlja u kojem navodi koje sve mere treba da preduzmu u slučaju ujeda krpelja, uz jasne instrukcije da svako ko se obrati domu zdravlja mora biti primljen.
“Ministarstvo zdravlja je u saradnji sa Sekretarijatom za zdravstvo >> Pročitaj celu vest na sajtu Luftika.rs << Grada Beograda pokrenulo disciplinske mere protiv odgovornih za neadekvatno pružanje pomoći u proteklom periodu”, navedenu je na sajtu MInistarstva zdravlja.
Takođe, građani se obaveštavaju da je ujede krpelja mogu sanirati u najbližem domu zdravlja, a u slučaju određenih komplikacija, nadležne su odgovarajuće ustanove tercijarnog nivoa – Klinika za infektivne i tropske bolesti, Klinika za dermatovenerologiju…
Ukoliko građani koji su u dom zdravlja došli da im se ukloni krpelj ne dobiju adekvatnu pomoć, mogu da prijave i zdravstvenu ustanovu i lekara na brojeve telefona Ministarstva: 011/361 65 96 i 064/88 11 375.
U dopisu je navedeno i da je neophodno obezbediti da prijemna služba radi i neradnim danima, vikendima i praznicima, s obzirom na to da se tada javlja više građana s ujedima krpelja.
Kako bi izbegli neprijatan ubod krpelja, iz Ministarstva upozoravaju građane da izbegavaju boravak u visokoj travi na neuredenim površinama, da nose odeću dugih nogavica i dugih rukava, da redovno pregledaju kožu.
Ukoliko se krpelj ipak zakači, potrebno ga je što pre izvaditi, a za pomoć se obratiti zdravstvenim radnicima u domovima zdravlja.
Na sajtu Ministarstva navedena su i uputstva za zdravstvene radnike – da se krpelj i područje oko njega ne premazuju alkoholom, etrom, uljima, sapunicom, već da to čine sterilnom pincetom i ravnomernim i laganim povlačenjem (nikako okretanje, zakretanje ili cimanje krpelja na bilo koju stranu, jer se tako povećava rizik da se otkinu ili ostanu u telu pacijenta delovi rilice ili glava krpelja).
Krpelji napadaju i kućne ljubimce. Ovde pročitajte kako da zaštite svog psa

Nastavak na Luftika.rs...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Luftika.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Luftika.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.