Srpske fabrike lekova prodate za sitne pare zbog ličnih interesa

Izvor: Radio 021, 28.Avg.2018, 13:25   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Srpske fabrike lekova prodate za sitne pare zbog ličnih interesa

Srbija je ostala bez svoje farmaceutske industrije, ali i bez para u državnoj kasi jer je pet svojih fabrika prodala strancima za samo 535 miliona evra, što je skoro četiri puta manje nego što je Hrvatska dobila samo za "Plivu", piše "Blic".

Od tog iznosa, 475 miliona pripada akcionarima "Hemofarma", dok je za preostale četiri kompanije - "Zdravlje Leskovac", "Zorka farm", "Galeniku" i "Jugoremediju" (prva privatizacija) dobijen ukupno 51 milion evra. U tim kompanijama sada >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << ima nešto više od 3.000 zaposlenih, dok je pre privatizacije u njima radilo oko 8.000 ljudi.

Hrvatska i Slovenija su svoje fabrike, koje su imale mnogo manji udeo na tržištu nekadašnje Jugoslavije, prodale nekoliko puta skuplje. Tako su Slovenci svoj "Lek" prodali "Novartisu" za 1,1 milijardu evra, dok "Krku" nisu želeli da prodaju, već su je dokapitalizovali i ona sada predstavlja evropskog giganta. Hrvatska "Pliva" prodata je za 2,2 milijarde dolara.

Stručnjaci tvrde da razlog za ovakav paradoks treba tražiti u činjenici da su se u Srbiji više gledali lični od nacionalnih interesa.

"Prodaja ovih fabrika je strateška greška države. Posebna je greška što se više vodilo računa o stranim, čitaj ličnim interesima nekih ljudi, nego državnim. To kod Slovenaca nije bio slučaj, već su se ponašali suprotno od nas i zato su i dobro unovčili svoj "Lek" koji je, iako znatno manji od većine srpskih fabrika, prodat za znatno više novca. Da bi zaštitili državne interese, oni su uspeli da zatvore većinu ventila za korupciju. Kod nas su ostali otvoreni, pa zato i ne treba da čudi što u ovom segmentu ima mnogo elemenata korupcije", kaže za "Blic" Branko Pavlović, advokat i bivši direktor Agencije za privatizaciju.

Kako piše list, srpski patent privatizacije bio je "uništi pa prodaj", idealan za punjenje džepova pojedinaca. Navodi se da "Galeniku" nisu uspele ni sankcije devedesetih da bace na kolena, ali jesu političari i to iz redova SPS-a i DS-a, koji su iz njene kase izvlačili novac za partijske potrebe, pa je na kraju država za nju tražila samo jedan evro.

Sa druge strane, novi strani vlasnici preprodavali su srpske fabrike lekova i 200 puta skuplje. Primer za to je "Zdravlje Leskovac", koje je promenilo nekoliko vlasnika. Za tu fabriku je 2003. godine islandska firma "Farmako" platila samo 3,5 miliona evra, dok je njen novi vlasnik, "Teva", 2016. platio više od 700 miliona.

"Tu mizernu cenu odredila je revizorska kuća, pa je tako ispalo da 'Zdravlje', koje je pet puta veće od 'Jugoremedije', bude prodato po tri puta manjoj ceni nego što je za 42 odsto kapitala zrenjaninske fabrike platio Jovica Stefanović Nini. Da ne govorimo o velikim manipulacijama našim akcijama koje su prilikom svakog preuzimanja na volšeban način padale. Ali tako je odlučila država koja je svojom strategijom 1.500 porodica u Leskovcu ostavila 2003. godine bez prihoda, a omogućila malom broju ljudi iz vlasti da se obogate", kažu mali akcionari "Zdravlja".

Autor: Blic

Nastavak na Radio 021...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.