Srbiji ponudio izum koji bi sprečio zamenu beba, ali država sporo reaguje

Izvor: Radio 021, 13.Feb.2016, 21:56   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Srbiji ponudio izum koji bi sprečio zamenu beba, ali država sporo reaguje

Dualni biometrijski skener koji je patentirao mladi naučnik iz Srbije mogao bi u budućnosti da spreči krađu beba u porodilištima i za to on ne traži nadoknadu. Međutim, naša država sporo reaguje.

Tokom rada i istraživanja na doktorskim studijama u oblasti biometrije, Komlen Lalović se veoma zainteresovao za naučni aksiom da se otisak prsta bebe formira prenatalno do sedmog meseca trudnoće u stomaku majke.

Kako je sa suprugom Jelenom upravo tada čekao prinovu, >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << odlučio je da se pozabavi problemom koji je i u Srbiji veoma aktuelan, posebno nakon takozvane afere krađe beba, i da patentira pronalazak koji će garantovati identitet i sprečiti zamene i krađu dece.

"Reč je o uređaju koji bi prilikom porođaja skenirao otisak prsta majke i bebe. Sadrži dva polja za skeniranje, displej i memoriju i obezbeđuje da se podaci šifruju, smeštaju na memoriju uređaja i server, a majci se izdaje pin kod. Pri izlasku iz porodilišta, majka unosi taj pin kod, otisci se ponovo skeniraju i ukoliko se podudaraju garantuje se identitet", objašnjava Komlen Lalović.

On je 2015. godine osnovao startap kompaniju "Golden Mind" kako bi dalje razvijao svoj "Uređaj za biometrijsku identifikaciju roditeljstva-materinstva". Tvrdi da bi ovaj pronalazak svoju primenu mogao naći - i nada se da i hoće - u svim porodilištima sveta, jer "predstavlja kvalitativni skok u sistemu javnog zdravlja uz primenu ICT tehnologije".

"Njegov potencijal je ogroman, s obzirom na to da se, prema studiji Brandon Gailla, od četiri miliona novorođenih beba godišnje zameni njih 28.000. Zamislite potencijalne tužbe za ustanove i nesnosan bol i štetu koju trpe roditelji i ta deca u budućnosti! To nema cenu. Uz to, Srbija je u obavezi da, prema presudi suda u Strazburu, sprovede poboljšanja na ovom planu, a Rodoljub Šabić je rekao da bi upravo ovaj patent to obezbedio. Na žalost, ministarstvo zdravlja koje bi trebalo da implementira celu priču jako sporo reaguje", kaže sagovornik eKapije.

Lalović je do sada u istraživanje uložio 10.000 evra kroz "Golden Mind" koji je pokrenuo kao startap kompaniju u ICT oblasti. Važno mu je bilo da potvrdi da je moguće izvršiti "akviziciju minucija otiska prsta tek rođene bebe" i Komlen je to sa svojim sinom Stefanom uspeo empirijski da potvrdi i da sa saradnicima dođe do optimalnog skenera.

"Za pilot projekat i prve prave uređaje potrebno nam je 45.000 evra, dok bi se investicija ispratila za dve godine i donela veliki profit, procena je negde oko 500.000 EUR. Razgovarali smo već sa potencijalnim partnerima, ali naši investitori se, nažalost, ne upuštaju dublje u priču, posebno ne u IT oblasti. Ovo je maratonska trka, a ne sprint na 100 metara, jer je u pitanju veliki projekat, veliki doprinos i veliki profit, uz naravno duži rok od nekoliko godina", navodi on.

Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić uputio je Ministarstvu zdravlja i preporuku da se upravo ovaj patent implementira. Lalović očekuje da će ministar prepoznati značaj i odlučiti da iskoristi ovaj izum kroz razvojni projekat, pa da neće morati svoje planove da realizuje u inostranstvu, a da Srbija to kasnije uvozi, odnosno kupuje kao rešenje. Već je od više bolnica dobio pismo o nameri i molbe za implementaciju, što je najbolji dokaz da su ljudi koji vode zdravstvene ustanove prepoznali uređaj kao kompletno rešenje.

"Ne postoje zakonske prepreke, kada je reč o zaštiti podataka o ličnosti i sličnim propisima, što je jako dobro, zato sam prvo i razgovarao sa gospodinom Šabićem. Svi podaci bi bili šifrovani i svako može porediti samo svoje i podatke svoje bebe. U test projektu ne bi bila potrebna nikakva odobrenja, dok bi se sve regulisalo Pravilnikom u slučaju da bude dobrovoljno ili Zakonom ako bi bilo obavezno. Konačno, ovo je upravo sigurnost za roditelje, ne samo za ustanove, a to je najvažnije", ističe Lalović.

""Golden Mind" planira najpre da implementira svoj patent u jednom od porodilišta. Želimo da realizujemo pilot projekat i demonstriramo da je ovo rešenje kompletno i da 100% rešava problem zamene i krađe beba. Takođe, želimo da obezbedimo investiciju od 45.000 evra i da dalje krenemo u prodaju i marketing - da prodajemo rešenje, održavanje i licencna prava. Poznata je izreka da nijedan biznis model ne preživi susret sa investitorima, a mi zastupamo stav da nijedno tržište neće preživeti naš patent i projekat - u smislu da ga neće kupiti i implementirati", zaključuje Lalović.

Podsetimo, uvođenje ovog patenta u porodilišta podržalo je i Udruženje "Roditelj". Kako su ranije istakli, biometriju još niko nije počeo da koristi u porodilištima i ovo je šansa za Srbiju da prva primeni ovo rešenje, a zatim i da ga izveze u inostranstvo.

Srbija je 2003. izgubila spor pred Evropskim sudom pravde. Sud je stao na stanovište da Srbija nije preduzela ono što je bila dužna i ostavio rok da se stvari poprave, ali je i taj rok je već davno istekao.

Autor: eKapija, 021

Nastavak na Radio 021...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.