Srbija ne poštuje konvenciju o borbi protiv nasilja nad ženama

Izvor: Radio 021, 25.Nov.2015, 16:29   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Srbija ne poštuje konvenciju o borbi protiv nasilja nad ženama

Srbija ne poštuje Konvenciju Saveta Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama, zaključak je tribine, kojom je počela kampanja "16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama".

Tribina u Medija centru Vojvodine počela je vešću o 33. žrtvi nasilja u porodici u 2015. godini. Moderatorka tribine Marija Srdić prikazala je video spot "Pozdrav iz Srbije" kojim se najavljuje akcija ženskih organizacija "Zaustavite nasilje - sa reči u >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << akciju". "Iako je za mnoge ovaj spot kontroverzan, on je samo podsetnik na obavezu koju je Srbija preuzela ratifikacijom konvencije, a koju ne sprovodi", kazala Marija Srdić.

U Srbiji, u porodičnom nasilju godišnje nastrada između 30 i 40 žena, što je svrstava u zemlje sa najvećom stopom ubistava žena u Evropi. "Očigledno je da sistem ne prepoznaje potencijalne nesreće. Ove godine imali smo nesreću u Kanjiži, kada je nastradalo sedam žena i dva muškarca, država ni na nakon toga nije nište učinila da bi sprečila nasilje", rekla je liderka Mreže SOS Vojvodina Ivana Nikolić. Ona je dodala da godišnje 1.000 žena napusti svoj dom, dok je, kada je reč o nasilnici, iz domaćinstva udaljeno svega 70 njih.

"Država ne čini ništa kada je reč o iseljavanju nasilnika iz domaćinstava, a najčešći argument jeste da je njihovo iseljavanje skupo, te da žene svakako idu u sigurne kuće", rečeno je na tribini.

Savetnica za izradu i realizaciju projekata u sektoru za ravnopravnost polova Marina Ileš podsetila je na ekonomski momenat kada je reč o nasilju nad ženama. "Ekonomsko nasilje je veoma pristuno, ono je ključan momenat za donošenje odluke o odlasku od nasilnika", poručila je Ileš. Na ovu tvrdnju nadovezao se i predsednik Unije poslodavaca Vojvodine Stanko Krstin koji je istakao da žrtve nasilja teško donose odluku o napuštanju nasilnika ukoliko su ekonomski zavisne. "U svemu tome velika je uloga poslodavaca, mi želimo da ih edukujemo i uputimo u problem. Oni treba da pomognu žrtvama nasilja kako bi postale ekonomski nezavisne", dodao je Krstin.

Ivana Nikolić je podsetila da samo jedan odsto nasilnika dobije zatvorsku kaznu veću od godinu dana. "Ono što se dešava jeste da dobijaju male kazne, a neretko i samo novčane, što šteti i budžetu koji porodica ima, zbog čega žrtve ne žele više da prijavljuju nasilje kako ne bi dolazile u neprijatan položaj", kazala je Nikolić.

Na tribini je predstavljen i rad "Mreža SOS Vojvodina", koja pruža usluge SOS telefona na području Vojvodine, a u svom radu okuplja šest ženskih organizacija. Iz "Mreže SOS Vojvodina" Radoslava Aralica iznela je podatak da je tokom 2015. godine Mreža primila 1.837 poziva telefonskog konsultovanja, te 943 poziva u kome su pružene usluge psihološkog i pravnog savetovanja. "Potrebno nam je još dosta podrške kako bismo radile 24 časa nedeljno i ispunile cilj svih nas, a to je da zatvorenici dobiju kazne koje zaslužuju, kako ne bismo imali statistiku kakva je sad", rekla je Aralica.

Usluga SOS telefona dostupna je svakog radnog dana od 10 do 20 časova, na broj telefona 0800-10-10-10. (Zoran Strika - Ova adresa el. pošte zaštićena je od spam napada, treba omogućiti JavaSkript da biste je videli )

Nastavak na Radio 021...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.