Srbija dobija jedan od najkomplikovanijih pravilnika o naplati PDV-a

Izvor: Radio 021, 01.Jul.2018, 22:44   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Srbija dobija jedan od najkomplikovanijih pravilnika o naplati PDV-a

Nijedan novi propis nije izazvao toliko polemike u poslednje vreme, kao novi o evidenciji poreza na dodatu vrednost.

Primena počinje od danas, 1. jula.

Najviše su se protiv ove novine bunili predstavnici računovodstvenih agencija, odnosno njihova udruženja. Novi pravilnik znatno je komplikovaniji za primenu, pa zato neki stručnjaci smatraju da će privrednici izbegavati da uđu u sistem ovog poreza, a s druge strane, nadležni odgovaraju da će pravilnik >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << doneti ređe kontrole naplate, te da će se deo PDV koji se nakon naplate vraća obveznicima, brže stizati do njih.

Zakonski rok koji je država sama sebi odredila je 45 dana, ali se na to da novac legne na račun čeka i po nekoliko meseci. Prve efekte novog obračuna, klijenti računovodstvenih agencija će vrlo brzo osetiti. Pošto je novi Pravilnik komplikovaniji, pa samim tim zahteva i više posla, svi su izgledi da će ove usluge u dogledno vreme poskupeti.

Moguće je da ovo neće biti jedina negativna posledica. U računovodstvenim agencijama smatraju da će to doneti i manje prihode po osnovu ovog poreza. Srbija je prošle godine naplatila preko 300 milijardi dinara od PDV-a, što je bio rekord. U prva četiri meseca u državnu kasu se po tom osnovu slilo 155,1 milijarda dinara. U 2018. to je za 200 miliona dinara više.

Naplatom PDV-a bavio se  nedavno i Upravni odbor udruženja poreskih savetnika, koji je predložio da se rok za predaju poreskih prijava kod PDB-a produži sa 15 na 30 dana. Isto tako predloženo je i da se zakonski rok za vraćanje dela ovog poreza sa 45 skrati na 30 dana. Poreski savetnici predlažu da se vrate olakšice za porez na dobit preduzeća po osnovu investicija. Za to postoji prostor, jer Srbija ima u budžetu suficit.

"Radi se o izuzetno obimnom obrascu, koji sadrži preko sto stavki. Sve one moraju se popuniti kod obračuna PDV-a", kaže računovođa Aleksandar Vasić, koji je ovu struku predstavljao za Privrednu komoru Srbije, u radnoj grupi koja je radila na Pravilniku.

"Tačno je da su nadležni poreznici obećali ređe kontrole i i brži povraćaj PDV-a. Mi smo pak zahtevali da se poštuje zakonski rok od 45 dana. Iskreno, obračun PDV-a koji je važio do 1. jula bio je sa prilično malo podataka i prilično netransparentan i bilo je za očekivati da dođe do izmena. Međutim, niko nije očekivao ovako komplikovan pravilnik. Posebno je to nezgodno za obveznike PDV-a sa manjih prihodima. Pravilnik je trebalo primeniti na velike obveznike, a ne na sve. Bilo bi dobro, ako se pokaže da je ovo komplikovano i da nema efekte koji su se očekivali, da se promeni za godinu dana", dodaje on.

Srbija sada ima jedan od najkomplikovanijih pravilnika o naplati PDV, piše Dnevnik. Recimo, u Irskoj on ima devet stavki, Nemačkoj 46, Mađarskoj 90, a samo smo mi prešli sto. Što se tiče direktive Evropske unije o porezima, ona zemljama koje su članice ostavlja slobodu da PDV evidentiraju i plaćaju kako smatraju shodno. Tako da "vađenja" na harmonizaciju sa EU nema. Procenjuje se da će novo evidentiranje naplate PDV-a privredu u Srbiji godišnje koštati nekoliko desetina miliona evra više nego do sada.

Autor: Dnevnik

Nastavak na Radio 021...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.