Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 17.Dec.2010, 18:06 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Spor oko otkupa duvana
BEOGRAD -
Predstavnici otkupljivača duvana u Srbiji izneli su međusobne optužbe da su otkupljivali duvan od proizvođača u čiju proizvodnju nisu investirali.
Na sednici proizvođača i prerađivača duvana u Privrednoj komori Srbije dogovoreno je da se kao mera zaštite od nelegalnog otkupa duvana do 18. januara pripremi pregled ugovorene proizvodnje po hektaru, broja sušara i predatog duvana po proizvođačima u 2009. i 2010. godini.
"Proizvođači su krivi >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << što su prodavali duvan i investitorima i otkupljivačima koje su kupovali duvan po višim cenama", rekao je direktor Kopeksa iz Novog Sada Đorđo Radojičić i dodao da treba naći način kako da se zaštiti duvanska proizvodnja.
Otkupljivači su ocenili da je pogoršano stanje u duvanskoj industriji Srbije jer proizvođači ne poštuju ugovore sa investitorima.
"Došlo je do toga da su svi svima počeli kupovati duvan. Porodice prijavljuju do pet domaćinstava da bi mogle da prodaju duvan kod više otkupljivača", rekao je predsednik Udruženja proizvođača Srbije Milorad Antonić.
On je rekao da rešenje problema nije samo u optuživanju proizvođača. "Treba naći zajedničko rešenje koje je povoljno i za proizvođače i za otkupljivače", rekao je Antonić.
Na sednici je ocenjeno da je Alajans van tobako iz Beograda, koji nije imao predstavnika na današnjoj sednici, prvi počeo da otkupljuje duvan od proizvođača u čiju proizvodnju su drugi otkupljivači ulagali.
Direktor Tabeksa iz Sremske Mitrovice Nenad Dugić je rekao da Alajans nezakonito posluje i da "nije moguće da sa oko dve sušare dođe do proizvodnje od 3.000 tona duvana".
Na sastanak 18. januara 2011. godine, koji će se održati u Sremskoj Mitrovici u Tabeksu, predstavnici proizvođača i prerađivača pozvali su Alajalns van tabako, koji bi kao i ostali otkupci trebalo da pripremi pregled rada u 2009. i 2010. godini.
Na sednici u PKS je rečeno da je proizvodnja i primarna prerada duvana trenutno najprofitabilnija proizvodnja u srpskom agraru i potrebno je ovu oblast uključiti u Strategiju razvoja poljoprivrede i ruralnog razvoja u periodu 2010. do 2020. godine.
Potrebno je obezbediti dugoročniji sistem subvencionisanja proizvodnje kvalitetnog duvana kako bi se dostigao nivo od oko 20.000 tona, čime bi se zadovoljile domaće potrebe, a značajne količine bi mogle da se realizuju u izvozu, kazali su na sastanku.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...









