Spektakl asova plavih visina

Izvor: Politika, 01.Jun.2009, 00:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Spektakl asova plavih visina

Tokom dvodnevnog aeromitinga na sportskom aerodromu Čenej, kod Novog Sada, dvadesetak naših vrsnih vojnih i sportskih pilota i njihovih kolega iz nekoliko evropskih zemalja prikazali vrhunsko umeće akrobatskog letenja

Čenej – Nepovoljni vremenski uslovi – niska oblačnost, povremeni pljuskovi i grmljavina - nisu bili prepreka za aktere već tradicionalnog aeromitinga (održanog proteklog vikenda na čenejskom aerodromu kod Novog Sada), da izvedu višečasovni >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << atraktivni letački program koji je pomno pratilo par hiljada gledalaca. Pored elite naših vojnih i sportskih pilota, bravurozna umeća pilotaže na snažnim mlaznim i klipnim avonima, prikazalo je i nekoliko proslavljenih asova plavih visina iz Švajcarske, Italije, Slovenije, Bugarske...

Ovaj vazduhoplovni spektakl započeli su padobranci aerokluba „Heroj Pinki", preciznim skokovima na cilj, sa hiljadu metara, dok su ispod njihovih raznobojnih kupola pod nebeskim svodom lepršale državne zastave. Prizor je odmah zatim upotpunio potpukovnik Saša Ristić sa vratolomijama u „super galebu", mlaznom avionu domaće proizvodnje, jednim od najboljih na svetu u svojoj kategoriji. Gledaocima je zastajao dah od njegovih borbenih zaokreta, brišućeg leta na svega nekoliko metara iznad piste, „valjka", „petlje" i raznih drugih manevara i figura, sve pri brzini od 400 do 1100 kilometara na sat. Ništa manje nije bila uzbudljiva ni pojava „Mig-a 29", za čijim komandama je bio potpukovnik Rade Ranđelović. Moćni supersonični dvomotorni lovac, vođen rukom iskusnog pilota, pojavio se iznenada iz oblaka i, uz zaglušujuću buku, ustremio put zemlje, izvodeći pri tom vrlo rizičan luping sa zadrškom i ispaljujući infra crvene mamce.

Burne povike oduševljenja i aplauze izmamio je nastup potpukovnika Milorada Ristića, koji je leteo u „orlu" i, pored ostalog, demonstrirao let „na nož" i nekoliko izuzetno niskih brišućih letova. Njegov kolega po činu i, takođe, pilot Vojske Srbije, Tomislav Bećagović, ali u u kokpitu „galeba G2", majstorski je obuzdavao svoj aparat, usmeravajući ga po vertikali u nebo, a onda se strmoglavo obrušavao ka zemlji, da bi svoju solo tačku završio nizom baletski skladnih pirueta i brišućim letom „na leđa". I potpukovnik Goran Krneta, prikazao je sa helikopterom „gazela" vrhunsku veštinu letenja, ali i do sada neviđene i gotovo neshvatljive mogućnosti ove letilice, kao što su „letenje na rep" (takoreći unazad) i „petlja", prkoseći sili zemljine teže i svim zakonima aerodinamike.

Zvezde oba dana ove velike vazduhoplovne priredbe (i u subotu i juče) bili su, kao što im to i po imenu dolikuje članovi nadaleko čuvene akrobatske grupe „Stars" (zvezde), novosadskog Aerokluba „Galeb G4" - Saša Ristić, Dragan Zlokas, Saša Grubač i Tomislav Bećagović. Ova četvorica iskusnih i odvažnih pilota, leteli su na „galebovima G2" i u različitim naizmeničnim formacijama („strela", „romb", ruža"), i ovoga puta potvrdili da im s pravom pripada mesto u samom vrhu akrobatskog letenja. Na žalost, prvi put nakon niza godina s njima se na nebu nije našao i Ištvan Kanas, jedan od osnivača „Starsa", koji je tragično nastradao pre nekoliko meseci na zadatku pilota Vojske Srbije.

Osim mlazne avijacije, znatan deo programa ispunili su i manji klipni akrobatski avioni, ali sa jakim motorima i specifične konstrukcije, što im omogućava izvođenje i najsloženijih manevara. Posebnu pažnju i divljenje publike izazvale su akrobacije Slovenca Petera Podlošeka, sa aparatom „esktra 300" i Bugarina Svilena Ivanova, sa okretnim dvokrilcem „Pits S2B", takođe na klipni pogon, a prikazani su i ruski „suhoj" (SU 26) i domaći „kraguj", nekadašnji laki jurišnik našeg vojnog vazduhoplovstva. Po složenosti i atraktivnosti izvođenja figura „Klipnjaci" se ni malo nisu razlikovali od svoje „mlazne braće" – leteli su čas leđno, tik iznad glava oduševljene publike, pravili „spirale" i „valjke", krilima dodirivali travu, čas rotirali po uzdužnoj i vertikalnoj osi, ili prezizno prolazili kroz „kapije" na zemlji napravljene od konusnih plastičnih kupola visine jedva pet metara. Iza svakog od aviona koji su juče i prekjuče parali nebo iznad čenejskog aerodromu ostajali su jasni tragovi gustog dima, da bi „po tim šarama" gledaoci bolje uočili kakve sve to sunovrate izvode odvažni avijatičari, što je ukupnom ambijentu ove veličanstvene priredbe davalo dodatnu posebnu lepotu.

Petko Koprivica

[objavljeno: 01/06/2009]

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.