Izvor: Radio 021, 14.Okt.2020, 18:01

Smrdibube u Srbiji: Kako da se zaštitite i šta kažu stručnjaci

Stiče se utisak da ih svake godine ima sve više, ali iz Zavoda za zaštitu prirode Srbije kažu da je smrdibuba oduvek bilo u našim krajevima.

BBCSmrdibube mnogima dosađuju ovih dana

U svetu insekata došlo je do promene na tronu - dosadne komarce koji su harali letom, s jeseni su zamenile podjednako dosadne smrdibube.

„Svake godine ista priča, kako dođe hladnije vreme, one krenu masovno da ulaze u stan", kaže Ivan Marković iz Beograda za BBC na srpskom.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << />
Najezda smrdibuba jedna je od glavnih tema ovih dana u Srbiji, a na društvenim mrežama, osim fotografija, snimaka i komentara da ih baš ima mnogo, preplavili su i „recepti" kako ih se rešiti.

Službe za deratizaciju, dezinskeciju, dezinfekciju ovih dana imaju pune ruke posla i da dobijaju desetine poziva dnevno baš zbog smrdibuba.

Stručnjaci kažu da supstanca koja neprijatno miriše nije opasna po ljude već da smrdibubama služi da se odbrane od ptica, ali kažu da protiv njih leka nema.

Zato savetuju, ukoliko ih je malo, da ih izbacite rukom, a nisu saglasni oko toga da li treba redovno da prskate mesta gde vole da dolaze.

Kako da se odbranimo od komaraca i krpelja Kako je ruska veterinarka operisala trudnu bubašvabu Možete li da zamislite svet bez insekata

Šta su smrdibube

Aleksandra Zatezalo entomološkinja iz Zavoda za zaštitu prirode Srbije kaže za BBC na srpskom da ova vrsta pripada stenicama.

Telo podseća na viteški štit koji može biti u nekoliko boja, najčešće su zelene ili tamno braon.

Može da naraste od 12 do 17 milimetara.

Ime smrdibuba su dobile po specifičnom mirisu koji ispuštaju kada osećaju da su ugrožene.

Neki kažu da ih podseća na miris korijandera, neki na miris marcipana, ali je većini uglavnom neprijatan.

BBCZašto ih toliko ima

One žive raštrkane po prirodi, ali se sa dolaskom hladnijeg vremena to menja.

„Grupišu se i traže zaklon od hladnoće", kaže entomološkinja.

Dodaje da ih u našem domu ništa posebno ne privlači, osim toplote.

„One se hrane biljnim sokovima i za ljude ne predstavljaju opasnost", kaže Zatezalo.

Možda najvažniji tvit koji ću napisati - kako se rešiti smrdibuba bez ubijanja!

Eterično ulje nane pomešajte sa vodom i isprskajte okove prozora i vrata, komarnike i ostale pukotine kroz koje bi smrdibuba mogla da uđe.

Isprobano, RADI!!! Samo 2 za ceo dan, do prskanja bila krda!

— Блузбаба (@bluesbaba2) October 4, 2020

Nastavak na Radio 021...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.