Slavlje preraslo u incidente u Beogradu i Novom Sadu

Izvor: B92, 16.Jun.2003, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Slavlje preraslo u incidente u Beogradu i Novom Sadu

Nekih 30-ak minuta po završetku finala i pobede Srbije, i Crne Gore na Evropskom prvenstvu u Kranju, na Trgu Republike, standardnom mestu okupljanja posle velikih uspeha našeg nacionalnog tima, već se okupilo oko 5.000 ljudi, dok se kolona automobila protezala sve do Slavije.

Slavlje je proticalo uz vatromet i skandiranje -Mnogo smo jaki, Šampioni...-, mada treba reći da je većina pesama bilo posvećeno rivalima našeg nacionalnog tima u finalu.

Posle skoro 60 minuta slavlja >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << u centru grada okupljena masa krenula je ka ulici Kneza Miloša, gde se izmedju ostalih, nalazi i ambasada Republike Hrvatske, tako da je opšte slavlje potpuno nepotrebno preraslo u incidente ispred ambasade. Tamo ih je čekalo 30-ak policajaca, koji su u narednih 45 minuta bili potpuno nezainteresovani za divljanje okupljenih i sve što se dešavalo na licu mesta.

Posle nekoliko bačenih kamenica, baklji i razbijenih stakala na ambasadi, pripadnici MUP-a, koji su do tada držali navijače na odstojanju od 5 metara od ambasade, odbijeni su do samog ulaza, tako da okupljenima nije bilo teško da se popnu na terasu i skinu zastavu naših zapadnih suseda, kao i tablu na ulazu.

Nakon ovih incidenata i skidanja zastave nekih 500 ljudi, koliko se nalazilo direktno ispred ambasade (još nekoliko hiljada ljudi bilo je u ulici Kneza Miloša) krenuli su nazad ka užem centru grada, situacija je smirena, ali je na licu mesta ostao veliki broj razbijenih prozora i potpuni lom.

Treba dodati da je jedna grupa okupljenih iskoristila situaciju i izlupala, a zatim i ispraznila dve trafike koje su se nalazile na suprotnoj strani.

Veliki neredi i u Novom Sadu

Slavlje navijača preraslo je u divljanje huligana i u Novom Sadu, gde su posledice mnogo teže nego u Beogradu.

Kako javlja naš izveštač nekoliko hiljada mladjih ljudi posle kraće proslave prosto je demoliralo centralni gradski trg, pre svega obližnji MekDonalds, kao i skupštinu grada a veliki broj izloga je polomljen.

Kao i brojni drugi neredi u poslednje vreme, i ovi su imali političku konotaciju, pošto su oni najagresivniji skandirali Mladiću i Karadžiću, a vidjene su i zastave SRS.

Policija je žestoko intervenisala, a u rasterivanju huligana policija je pucala u vazduh a korišćen je i vodeni top.

Nezvanično - ima nekoliko desetina povredjenih na obe strane, a jedan mladić pogodjen je metkom u stomak i operisan je u novosadskoj bolnici!

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.