Izvor: Radio 021, 08.Mar.2020, 16:29 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Silovatelji studentkinje će biti obešeni u Indiji
Indijsko pravosuđe je nakon trećeg odlaganja za 20. mart zakazalo pogubljenje četvorice osuđenika zbog grupnog silovanja studentkinje u autobusu u Delhiju koje se dogodilo 2012.
Sud u indijskoj prestonici zakazao je vešanje Mukeša Singa, Vinjaja Šarme, Pavana Gupte i Akašija Takura u zatvoru u Tiharu.
Pogubljenje je bilo zakazano za 22. januar i tri puta je odlagano, često u poslednji trenutak jer su osuđenici imali pravo na žalbu.
Četvorica osuđenika >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << koje će zajedno pogubiti proteklih nedelja ulažu žalbe s krajnjim rokom ne bi li dobili na vremenu. Predsednik je odbio da ih pomiluje.
Grupno silovanje 23-godišnje devojke koja je podlegla povredama u Delhiju 16. decembra 2012. pokazalo je da u Indiji vlada zavet ćutanja u vezi sa seksualnim nasiljem, s propustima pravosuđa u suzbijanju silovanja i generalno s odnosom prema ženi u indijskom društvu.
Slučaj je potresao javnost i izazvao velike proteste u zemlji. Vlasti su posle pooštrile kazne za seksualno nasilje i uvele ubrzane sudske postupke.
Indija retko primenjuje smrtnu kaznu i većinom je pretvara u kaznu doživotnog zatvora. Poslednje pogubljenje vešanjem dogodilo se 2015.
Autor: Hina
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.










