Izvor: Radio 021, 01.Okt.2020, 11:13

Šest portala prekršilo Kodeks novinara 2.800 puta, Portal 021.rs ima najmanje povreda

Šest najčitanijih portala, koji nemaju štampano izdanje, a članovi su Saveta za štampu, za tri meseca su prekršili Kodeks novinara Srbije više od 2.800 puta. U monitoring Saveta bio je uključen i Portal 021.rs, za koji se utvrdilo da je najmanje kršio novinarski kodeks.

Tokom tri meseca, u periodu od aprila do kraja juna, Savet za štampu odlučio je da nadzire poštovanje novinarskog kodeksa u šest medija - Srbija danas, Telegraf, B92, Espreso, Mondo i 021. Tromesečno >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << praćenje ovih portala otkrilo je 2.829 prekršaja Kodeksa novinara Srbije. Praćene su vesti objavljene u rubrikama kao što su hronika, politika, poznati, korona virus.

Nadgledan je rad šest najčitanijih portala u Srbiji, koji nemaju svoje štampano izdanje, a koji su članovi Saveta za štampu.

Najviše prekršaja imao je portal srbijadanas.rs (1.268 prekršaja), a najmanje sajt 021.rs (38 prekršaja). Na sajtu telegraf.rs zabeleženo je 856 povreda kodeksa, na espreso.rs 495, na b92.net 116 i na mondo.rs 56. 

Kako se navodi u monitoringu, broj prekršaja Kodeksa na Portalu 021.rs je zanemarljiv u odnosu na broj objavljenih vesti.

"Portal 021.rs ima zanemarljiv broj prekršaja Kodeksa (38 povreda u 34 vesti) u odnosu na broj objavljenih vesti na portalu u ovom periodu (april-jun) i najčešće se tiču nenavođenja/izostavljanja izvora informacije - Poglavlje I o istinitosti izveštavanja, stav 3. Tačnije, od 26 zabeleženih povreda Kodeksa, 22 puta je došlo do povrede ovog stava. Zatim, povreda privatnosti osoba koje su tema vesti, uglavnom žrtava i osumnjičenih - Poglavlje VII. Svaki od ovih prekršaja zabeležen je u rubrici Hronika", navodi se u monitoringu.

Portal 021.rs zatražio je od Saveta za štampu dostavljanje uzorka sa vestima u kojima je povređen Kodeks, kako bi on bio analiziran i kako u budućnosti ne bi dolazilo do sličnih prekršaja.

Kako je rečeno na predstavljanju monitoringa, mediji se u najvećoj meri nisu pridržavali novinarskog kodeksa u izveštavanju o tragedijama, nepotrebno otkrivajući detalje nesreća ili informacije o žrtvama.

"Moramo da podižemo svest čitalaca da znaju da se takvim sadržajima u medijima, koje čitaju, povređuju nečija prava. Treba da se stave u poziciju porodica o kojoj se izveštava i da se obrate tim redakcijama da ne žele to da čitaju", rekla je Gordana Novaković, generalna sekretarka Saveta za štampu, prenosi UNS.

Monitoring su radile master komunikologije Aleksandra Grigorov, novinarka Anđela Išić, dok je tokom aprila portale Telegraf, Srbija danas i B92 pratila dr Smiljana Milinkov sa Filozofskog fakulteta u Novom Sadu.

Autor: 021.rs

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.

Nastavak na Radio 021...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.