Sećate li se aflatoksina? Sada podižemo dozvoljene vrednosti nivoa PM 2.5 čestica i vazduh nam je super

Izvor: Luftika.rs, 03.Dec.2020, 23:23

Sećate li se aflatoksina? Sada podižemo dozvoljene vrednosti nivoa PM 2.5 čestica i vazduh nam je super

Agencija za zaštitu životne sredine SEPA menja kriterijume kako bi se zagađen vazduh klasifikovao kao prihvatljiv.
U prethodnom periodu, vazduh koncentracije čestica PM2.5 do 40 vrednosti klasifikovan je kao prihvatljiv, a prema trenutnim kriterijumima prihvatljiva je koncentracija čestica od 30 do 55 μg/m3.
U Srbiji ovakav odnos prema pretećim otrovima nije ni malo neobičan. Na identičan način rešen je problem aflatoksina u mleku.
Prema navodima Eko straže, Srbija problem >> Pročitaj celu vest na sajtu Luftika.rs << zagađenja vazduha rešava veoma lako “samo edituju tabelu”.
Foto: Facebook/ekostraza “U prethodnim izveštajima vazduh se za vrednosti PM2.5 čestica klasifikovao ovako: PM2.5 od 30 do 40 prihvatljiv, PM2.5 od 40 do 90 zagađen i PM2.5 od 90+ jako zagađen. Da bi trenutno na sajtu u kriteriumima bilo ovako: PM2.5 od 30 do 55 prihvatljiv, PM2.5 od 55 do 110 zagađen i PM2.5 od 110+ jako zagađen. I sada kada je zagađenje recimo 52 to nije zagađeno već prihvatljivo, to mnogo lepše zvuči”, navodi Eko straža.
⚠️⚠️⚠️
Užas! Agencija za zaštitu životne sredine tj. SEPA menja kriteriume kako bi se zagadjen vazduh klasifikovao kao…
Posted by Eko straža on Tuesday, 1 December 2020

Eko straža je neformalna grupa građana koji prvenstveno imaju cilj širenja svesti o značaju borbe za zaštitu životne sredine, na prvom mestu vazduha.
PM čestice – suspendovane čestice – poznate kao nevidljive ubice iz vazduha prestavljaju prašinu manju od 10 mikrona, mešavinu čvrstih čestica dima, čađi, prašine i kiseline, uz teške metale poput olova, kadmijuma, nikla i arsena.
Ove čestice nastaju kao posledica kombinovanog uticaja grejanja, saobraćaja i industrije. U priordi su prisutne i manje od 4, 2.5 pa i 1 mikron.
Uz PM10 uvek idu i PM2.5 čestice koje još lakše dospevaju u organizam jer su sitnije, i upravo one sa sobom nose teške metale. PM2.5 čestice su veoma male i one mogu da se uoče samo pomoću mikroskopa.
Prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji ukoliko živite u mestu u kom je koncentracija PM2.5 čestica do 12 μg/m3, ono se može smatrati zdravim, dok je koncentracija do 35 μg/m3 nezdrava za osetljivu grupu kao što su deca, starije osobe, trudnice i ljudi sa osetljivim respiratornim sistemom.
Kad se prekorači granica od 55 μg/m3, govorimo o skroz nezdravoj sredini i velikoj izloženosti riziku.
Ovo, nije prvi put da se u Srbiji pomeraju dozvoljene vrednosti otrova.
Afera sa aflatoksinom potresla je Srbiju 2013. godine. Otkrilo se da su velike količine kukuruza i mleka zaražene tim otrovom. Aferu je okončala Vlada Srbije, tako što je podigla dozvoljeni nivo te supstance u mleku. Količina otrovne, kancerogene supstance – aflatoksin u mleku koje se pije u zemljama evropske zajednice iznosi do 0,05 mikrograma. U Srbiji, ona je pet puta veća 0,25 mikrograma po litru.
Gojković propuste Kriznog štaba pripisao ženama kupoholičarkama

Nastavak na Luftika.rs...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

RERI i BOŠ: Kriterijum snižen - zagadjen vazduh postao u Srbiji prihvatljiv

Izvor: Beta, 04.Dec.2020, 15:31

Nevladina organizacija "Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu" (RERI) i obrazovna organizacija "Beogradska otvorena škola" (BOŠ) pozvale su danas Agenciju za zaštitu životne sredine Srbije da odgovori na osnovu kojih propisa je promenila kriterijume za ocenu kvaliteta vazduha.To...

Nastavak na Beta...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Luftika.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Luftika.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.