Izvor: Radio 021, 19.Apr.2021, 07:26

Rusija proterala 20 čeških diplomata, imaju jedan dan da napuste zemlju

Rusija je proterala dvadeset čeških diplomata u znak odmazde nakon što je Češka napravila sličan potez.

Diplomate su dobile nešto više od 24 sata da napuste zemlju, objavila je agencija RIA pozvavši se na ministarstvo spoljnjih poslova.

Podsetimo, Češka je u subotu proterala 18 ruskih diplomata, rekavši da dva navodna ruska špijuna, optužena da su novičokom 2018. u Britaniji otrovali Sergeja Skripalja i njegovu ćerku, stoje iza eksplozije u češkom mestu >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << Vrbetice 2014. u kojoj su poginule dve osobe. Česi tvrde da je istraga utvrdila povezanost ruskih obaveštajnih službi s eksplozijom u tom mestu koje se nalazi oko 300 kilometara istočno od Praga.

Češki ministar unutrašnjih poslova i vršilac dužnosti ministra spoljnjih poslova Jan Hamaček rekao je da je policija zaključila kako su dvojica osumnjičenih za eksploziju isti oni ruski vojnoobaveštajni oficiri Aleksandar Petrov i Ruslan Boširov, koje Britanija traži zbog trovanja bivšeg ruskog špijuna Skripalja i njegove ćerke.

Češka je obavestila EU i NATO o tome da sumnjiči Rusiju za upletenost u eksploziju.

Sjedinjene Američke Države snažno su podržale češku odluku. Stejt department pohvalio je "čvrsti češki odgovor na ruske subverzivne akcije na češkom tlu". Radi se o najvećem sukobu između Praga i Moskve od kraja decenije sovjetske dominacije nad istočnom Evropom 1989. godine.

Ovim dodatno rastu tenzije Rusije i Zapada koje je započela ruska vojska na zapadnim granicama i na Krimu koji je Moskva pripojila od Ukrajine 2014. godine.

Rusija je rekla da su češke optužbe apsurdne, budući da su prvobitno za eksploziju u Vrbeticama bili optuženi vlasnici skladišta. Rusi su proterivanje nazvali "nastavkom niza akcija protiv Rusije koje Češka preduzima poslednjih godina", optuživši Prag da nastoji da udovolji SAD-u s obzirom na nedavne američke sankcije Rusiji.

Autor: Hina

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.

Nastavak na Radio 021...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.