Izvor: Radio 021, 05.Apr.2019, 16:39   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Reakcije na presudu za ubistvo Ćuruvije

Advokat Slobodan Ružić, punomoćnik porodice Slavka Ćuruvije, izjavio je da je očigledno da je sud smatrao da nije imao dovoljno dokaza za to da je Miroslav Kurak pucao na novinara Ćuruviju i da je zbog toga promenio izreku optužnice, po kojoj je taj operativac Državne bezbednosti označen kao neposredni izvršilac ubistva.

"Promenjena je uloga Miroslava Kuraka. On je označen kao jedan od saizvršilaca, ali više ne kao lice koje je pucalo u Slavka Ćuruviju. Pošto je >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << Ćuruvija nesporno ubijen iz vatrenog oružja, naravno da je moralo biti uvedeno NN lice", rekao je Ružić novinarima ispred Specijalnog suda nakon izricanja presude za ubistvo Ćuruvije.

Specijalni sud u Beogradu osudio je danas za ubistvo Ćuruvije bivše šefove Državne bezbednosti Radomira Markovića i Milana Radonjića na po 30 godina zatvora, dok su operativci DB-a Ratko Romić i Miroslav Kurak osuđeni na po 20 godina.

Advokat je kazao da to što je sud uveo treće, odnosno NN lice, jeste moguće po zakonu, budući da je neophodno da postoji "identitet optužnice i presude" i da uvođenjem NN lica to nije narušeno. Ružić je kazao da je porodica Slavka Ćuruvije očekivala takvu odluku Specijalnog suda. "Što se tiče odluke o kazni, smatram da je porodica očekivala da će kazna biti maksimalna, koliko je to moglo biti po zakonu", kazao je Ružić.

On je dodao da je to prvostepena odluka i da treba sačekati detaljno obrazloženje suda.

Advokatica Milana Radonjića i Ratka Romića, Zora Dobričanin Nikodinović izjavila je da se ni nakon današnje presude ne zna ko je ubio novinara Slavka Ćuruviju, navodeći da je presuda doneta na osnovu medijskih spinova, a ne na osnovu dokaza u spisima predmeta. "Ovo je bilo suđenje jednom vremenu, ovo je bilo suđenje Resoru državne bezbednosti i ovo ne služi nikome na čast", rekla je advokatica Dobričanin novinarima ispred Specijalnog suda.

Ona je kazala da u ovom postupku nije dokazano niti da je Ćuruvija ubijen radi gušenja slobode medija, niti da je ubijen radi očuvanja vlasti Slobodana Miloševića. "Zašto je Slavko Ćuruvija ubijen, možda se može nazirati iz jednog dela obrazloženja ovog sudskog veća", rekla je Dobričanin.

Predstavnici novinarskih udruženja pozdravili su presudu za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije i izrazili nadu i očekivanja da će one biti potvrđene u drugostepenom postupku, ali su upozorili da nalogodavci tog ubistva nisu otkriveni.

Predsedenik Komisije za istraživanje ubistva novinara Veran Matić rekao je da je veoma važno što prvi put posle 20 godina obeleževanje godišnjice ubistva Ćurivije neće biti dočekano pozivima na istragu i sudsku odluku. "Kao profesija treba da budemo zadovoljni onim što se danas dogodilo. Pred nama je naravno dug put do pravosnažne presude i ja se nadam da će ona biti potvrđena", rekao je Matić novinarima ispred Specijalnog suda.

On je ocenio da je presuda važna poruka za pitanje nekažnjivosti ubistava novinara i da je njom napravljen pomak, zahvaljujući dobrom istražnom timu i političkoj volji da ubistvo bude rešeno.

Nezavisno udruženje novinara Srbije izrazilo je zadovoljstvo što je optuženima za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije izrečena prvostepena sudska presuda, ali i nezadovoljstvo što nisu otkriveni ni neposredni izvršilac ubistva, ni njegovi ključni nalogodavci, čime bi pravda bila konačno zadovoljena.

NUNS je ponovio zahtev da se do kraja rasvetle i procesuiraju i ubistva novinara Radislave Dade Vujasinović i Milana Pantića, kao i drugi zločini prema novinarima. Tome bi država Srbija pokazala nedvosmislenu posvećenost novinarskim i medijskim slobodama, ocenio je NUNS u saopštenju.

Predsednik Udruženja novinara Srbije (UNS) Vladimir Radomirović rekao je da je danas veliki dan za srpsko pravosuđe i novinarstvo i pozvao državne organe da pronađu nepoznato lice koje je označeno kao nalogodavac ubistva Ćuruvije. "Važno je da sada državni organi pronađu to lice koje je direktni počinilac ubistva, kako se navodi u presudi, i ko je nalogodavac. Bez tih odgovra, nećemo imati punu pravdu za Slavka Ćuruviju", poručio je Radomirović ispred Specijalnog suda.

On je pozvao državu da uradi sve da pravdi privede jednog od osuđenih, Miroslava Kuraka i dodao da država ne radi ništa aktivno da ga pronađe i dovede u Srbiju da odleži kaznu. UNS se oglasio i saopštenjem u kojem je navedeno da je današnje izricanje presude značajan čin koji treba da znači početak kraja nekažnjivosti zločina nad novinarima u Srbiji i važan dan za srpsko novinarstvo i pravosuđe

Novinar Vukašin Obradović rekao je da je njegov utisak posle suđenja da se malo pažnje posvetilo ambijentu u kome se desio zločin i na ono što se dešavalo nakon ubistva u službama državne bezbnosti. "Mi nismo iskoristili ovaj slučaj da demontiramo sve one mehanizme koji su doveli do toga da država odluči u jednom trenutku da može da ubije novinara i da to sprovede u delo. Taj mehanizam je u najvećoj meri ostao sačuvan", zaključio je Obradović.

Izricanju presude prisustvovali su generalni direktor Radio televizije Srbije Dragan Bujošević, novinarka Ljiljana Smajlović, ali i drugi novinari.

Fondacija "Slavko Ćuruvija" pozdravila je odluku sudskog veća, ocenivši da presuda jasno i nedvosmisleno potvrđuje da je ubistvo Ćuruvije organizovala država, preko instrumentalizovanog Resora državne bezbednosti. "Iako je sud propustio da izrekne maksimalne zatvorske kazne, smatramo da je od presudne važnosti stav sudskog veća da su optuženi krivi za brutalno ubistvo Ćuruvije 1999. godine", navela je Fondacija u saopštenju.

Prema mišljenju Fondacije, ovakav stav pomaže društvu da se obračuna sa politički motivisanim zločinima i suoči sa poražavajućim nasleđem režima Slobodana Miloševića. "Odluka Sudskog veća šalje jasnu poruku da zločini protiv neistomišljenika ne mogu da ostanu nekažnjeni, a da počinioci napada na novinare zbog javno izgovorene reči nisu nedodirljivi", ukazala je Fondacija.

Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV) saopštilo je da je presuda optuženima za ubistvo Ćuruvije značajna, iako je pravda kasnila dve decenije, jer je to prva sudska odluka u slučaju ubistva novinara u Srbiji.

NDNV, međutim, smatra da ta presuda nije potpuna, jer "nije pružila odgovor na pitanje ko su nalogodavci tog zločina koji je realizovala služba državne bezbednosti".

"Ko može da naredi tako nešto državnoj bezbednosti? Samo politički državni vrh. I to je ono što je zastrašujuće, da vlast koristi bezbednosne službe za obračun sa političkim neistomišljenicima. To znači da je sistem podredjen interesima političkih moćnika", naveo je NDNV. U saopštenju se dodaje da dužina trajanja procesa, kao i neotkrivanje nalogodavaca, ukazuju da se takav "anti-sistem i dalje opire i da opstaje".

"To nas posebno obeshrabruje, s obzirom na to da su profesionalni novinari i danas meta svakodnevnih napada i pretnji koji često dolaze i od predstavnika državnog vrha. Njih blate u režimskim tabloidima i optužuju da su državni neprijatelji", smatra NDNV.

NDNV podseća da izostaje adekvatna reakcija državnih organa na te pretnje, te da profesionalni novinari koji imaju kritički odnos prema vlasti, danas u Srbiji "ne uživaju pravnu zaštitu".

Autor: Beta

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.

Nastavak na Radio 021...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.