Izvor: Radio 021, 23.Nov.2019, 19:06   (ažurirano 02.Apr.2020.)

RTS u 2020: Više novca od pretplate, manje iz budžeta

Ako budu usvojeni predlozi za povećanje pretplate na 255 dinara i smanjenje subvencije iz budžeta za Radio-televiziju Srbije (RTS) od 950 miliona dinara za 2020. godinu, ovaj javni servis biće finansiran prihodima građana sa više od 60 odsto, pokazalo je istraživanje Udruženja novinara Srbije (UNS).

Pretplatom od 255 dinara RTS će 2020. godine od građana prihodovati oko 60 odsto sredstava, iz marketinga oko 21 odsto, a subvencije iz budžeta će iznosi svega 15 procenata.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << />
U finansijskom izveštaju RTS-a za 2018. godine stoji da prihod od 11.245.612.000 dinara u najvećem delu čine: naplata taksi (45 odsto), subvencije iz budžeta (27 odsto) i marketing (26 odsto). Od pretplate koja je 2018. godine bila 150 dinara RTS je prihodovao 5.045.382.000 dinara, iz čega proizilazi da je 2.802.990 građana, odnosno vlasnika strujomera plaćalo taksu za javne medijske servise.

Kako dalje navodi UNS, pod pretpostavkom da 2019. isti broj građana plaća pretplatu javnih medijskih servisa koja iznosi 220 dinara, RTS-u će od takse pripasti oko 7,4 milijardi dinara, dok će 2020. godine sa pretplatom od 255 dinara imati prihod oko 8,6 milijardi dinara.

Reklame znače zavisnost

Profesor na Fakultetu za medije i komunikacije Stanko Crnobrnja za UNS kaže da kroz uvećano finansiranje RTS-a na oko 60 odsto kroz naplatu takse za 2020. godinu ne vidi mogućnost da RTS postane više nezavistan.

"Neće biti nezavisni sve dok prihoduju sredstva od reklama. Reklame kupuju zavisnost i samocenzuru, bilo da su te reklame kupljene od strane privrednih subjekata, bilo državnih i javnih organa i organizacija. Treba ukinuti bilo koji vid propagande na javnim servisima kako bi oni mogli da pokušaju da budu nezavisni", kaže Crnobrnja.

Navodi da je predlog za povećanje takse za javne medijske servise odraz "nesposobnosti ovih organizacija da uspostave savremen i efikasan menadžment", uprkos tome što, kao malo ko u svetu, imaju privilegiju da budu finansirani čak iz tri izvora: direktno od strane građana, direktno iz budžeta Republike i direktno od prodaje reklamnog vremena u svojim programima", kaže Crnobrnja.

Povećani prihodi i smanjene subvencije

Na sednici Odbora za kulturu i informisanje na kojoj je razmatran predlog budžeta Republike Srbije za 2020. godinu za kulturu i informisanje, najveća umanjenja u odnosu na prošlu godinu odnose se na ulaganje u zgradu Radio-televizije Vojvodine, ali i za subvenciju RTS-u koja je smanjena za 950 miliona dinara.

Objašnjenje predstavnika Ministarstva kulture i informisanja na sednici bilo je da je izgradnja zgrade RTV-a završena, a da je razlog smanjenja sredstava za RTS ostvarena dobit ove medijske kuće 2018. godine.

Skuplja pretplata

Vlada Srbije predložila je početkom novembara da taksa za javne medijske servise sa 220 dinara poskupi na 255 dinara.

Ukoliko poslanici Skupštine Srbije usvoje Predlog izmena Zakona o privremenom uređivanju načina naplate takse za javni medijski servis, građani će preko računa za utrošenu električnu energiju, a koji obezbeđuje visoki stepen naplate, taksu plaćati za 35 dinara veću nego ove godine.

Autor: UNS

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.

Nastavak na Radio 021...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.