„Putniku” se smeši prodaja u decembru

Izvor: Politika, 18.Nov.2008, 23:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

„Putniku” se smeši prodaja u decembru

Aukcija nekada najelitnijeg novosadskog hotela, koja je trebalo da se održi prekosutra, odložena je za dvadesetak dana, jer se prijavio neočekivano veliki broj potencijalnih kupaca

Novi Sad – Nekada najelitniji novosadski hotel „Putnik", u strogom centru grada, postao je, nakon požara u noći između 11. i 12. decembra prošle godine, jedna od najvećih misterija u ovdašnjoj javnosti. Niti su rasvetljene okolnosti pod kojima se dogodio požar, niti >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << su pronađeni počinioci, a upravo je po četvrti put otkazana i aukcija zakazana za 21. novembar, na kojoj je trebalo da se hotel privatizuje.

Aukcija je inače za zaposlene u „Putniku" postala noćna mora, jer je hotel i zapaljen (smrtno je stradalo troje gostiju) upravo uoči prve aukcije, pri čemu se govorkalo da je hotel namerno zapaljen da bi mu se smanjila vrednost prilikom privatizacije za koju su se čak i javno bili zainteresovali pojedini biznismeni „na glasu".

Ali, od privatizacije sve do sada nije bilo ništa, kao ni od zahteva Nikole Tanurdžića, zakonitog naslednika predratnog vojvođanskog veleposednika i imenjaka Nikole Tanurdžića, da se hotel ne prodaje, jer je reč o imovini njegovog dede koja je privatizovana posle Drugog svetskog rata.

Posebna priča je kako posle požara preživljavaju zaposleni u Ugostiteljsko-trgovinskom preduzeću „Putnik" nakon što im je onesposobljen glavni izvor prihoda. Oni smatraju da je prodaja jedino rešenje, videći u tome i svoj interes i nadu da će kupac da se pozabavi i njihovim radnim i socijalnim statusom, a pogotovo obnovom hotela, pošto je odlučeno da se renoviranje prepusti budućem vlasniku.

Deo misterija u vezi sa privatizacijom „Putnika" juče je za „Politiku" otkrio rukovodilac Sektora za komunikacije u Republičkoj agenciji za privatizaciju Dušan Belanović:

– Aukcija koja je trebalo da se održi prekosutra pomerena je za 12. decembar. Agencija za privatizaciju se na to odlučila jer se za kupovinu hotela zainteresovao neočekivano veliki broj potencijalnih kupaca kojima će biti potrebno malo više vremena da prouče dokumentaciju u vezi sa „Putnikom", čija je „lična karta" prilično komplikovana. To je i način da se postigne što bolja cena, i za hotel i za još nekoliko ugostiteljskih objekata u sastavu preduzeća – rekao nam je Dušan Belanović.

Na pitanje zbog čega će na toj petoj aukciji hotel „Putnik", zajedno sa objektima preduzeća, biti ponuđen sa vrednošću kapitala koja je procenjena pre požara (10 miliona evra) Belanović objašnjava:

– Razlog je uglavnom tehničke prirode, pošto bi za ponavljanje postupka procene kapitala bilo neophodno nekoliko meseci, a to bi produžilo agoniju preduzeća. Međutim, sve je u skladu sa propisima, pošto je početna cena oko 203 miliona dinara i posle požara realna, jer ona mora da iznosi 20 odsto od vrednosti kapitala. Mi smatramo da šteta na hotelu nije tako drastično smanjila tu ukupnu vrednost da bi početna cena kapitala bila dovedena u pitanje – kaže Belanović.

Slavoljub Živković

[objavljeno: 19/11/2008]

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.