Prvo novosadski korpus

Izvor: Politika, 09.Jul.2006, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Prvo novosadski korpus

Reformskim pilot-projektom predviđeno da se Novosadski korpus transformiše u Prvu brigadu kopnene vojske, sa skoro upola manje ljudstva

NOVI SAD – Uporedo sa podelom bivše vojske Srbije i Crne Gore i njene imovine između dve članice donedavne državne zajednice, u Vojsci Srbije je upravo počela realizacija dugo najavljenih reformi koje su do sada kasnile, pored ostalog, i zbog čekanja na referendum o osamostaljivanju Crne Gore. Sada sistemskih prepreka više nema >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << (ako izuzmemo finansijske kojih je uvek i bilo) tako da nikog ne bi trebalo da iznenadi ako upravo vojna organizacija, koja je, s pravom ili ne, poslovično smatrana za tromu i birokratizovanu, bude prvi segment u našem društvu koji će zakoračiti u evropske i transatlantske integracije.

Za start reformi odabran je Novosadski korpus gde su upravo počele organizacijske promene. Ovde kažu da je kao pilot-projekat Novosadski korpus odabran za početak sprovođenja reformi najviše iz razloga što u ovom trenutku ima u potpunosti utvrđenu zonu odgovornosti na kojoj deluje, što je, naravno, značajno kako za suštinu tako i tehničke detalje realizacije reforme.

Prema rečima general-majora Stanimira Matijevića, komandanta Novosadskog korpusa, ova vojna jedinica ubuduće će predstavljati Prvu brigadu kopnene vojske Srbije. Biće sastavljena od većeg broja jedinica nižeg ranga – bataljona, diviziona, manjih taktičkih formacija, a u njenom sastavu će funkcionisati i nastavni centri Kopnene vojske Srbije u Pančevu i Somboru. Podsetimo, u Somboru već odavno sa uspešnom tradicijom funkcioniše nastavni centar za obuku pripadnika vojske u vazduhoplovstvu i protivvazdušnoj odbrani.

U budućem sastavu Prve brigade kopnene vojske skoro neće biti više ništa kao do sada u formacijskom i organizacijskom pogledu. Donekle je izuzetak vojna policija, čija se funkcija manje-više neće menjati, ali će se smanjiti broj njenih pripadnika. Primera radi, neće biti specijalnih jedinica čija se reforma sprovodi na nivou Vojske Srbije i koje će biti pod komandom vrha vojne organizacije, a za sada ni namenskih jedinica, čije formiranje u nekom doglednom vremenu, ipak, nije isključeno. Za sada je izvesno da će u zoni odgovornosti Prve brigade kopnene vojske umesto sadašnja tri diviziona protivvazdušne odbrane na području Vojvodine, funkcionisati samo jedan modernizovani divizion, a izviđači će biti organizovani, takođe, u okviru jedne jedinice.

Istovremeno, rečna flotila biće reorganizovana u rečni odred koji će biti opremljen plovilima za brzo reagovanje, dok će broj minolovaca i minopolagača biti postepeno smanjivan.

Kako ističe general Matijević, takva temeljna reforma koja podrazumeva kompletnu reorganizaciju i transformaciju neminovno podrazumeva i smanjenje broja vojnika, starešina i lica angažovana po ugovoru. Primera radi, u Prvoj brigadi kopnene vojske broj vojnika u odnosu na sada angažovane u Novosadskom korpusu biće skoro prepolovljen. Zbog nove organizacije reformisane vojske među onima koji će ostati bez posla ima vojnika po ugovoru. Međutim, njima će osim sporazumnog raskida radnog odnosa biti ponuđena i mogućnost angažovanja u nekoj drugoj formaciji Vojske Srbije. Ista mogućnost biće ponuđena i starešinama, osim onima koji ispunjavaju uslove za penzionisanje. Iz vrha Vojske Srbije najavljena je izrada socijalnog programa za one koji više ne budu ostali u njenim jedinicama.

S. Živković

[objavljeno: 09.07.2006.]

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.