
Izvor: Radio 021, 29.Avg.2020, 21:04
Protesti u Belorusiji: Vlada oduzela akreditacije BBC novinarima i drugim dopisnicima stranih medija
Anatolij Glaz, portparol beloruske vlade, rekao je za novinsku agenciju AFP da je odluka doneta na preporuku kontraterorističkog odeljenja.
Reuters
Vlasti u Belorusiji poništile su akreditacije delu brojnim novinarima koji su za strane medije izveštavali o protestima protiv predsednika te države Aleksandra Lukašenka.
Među njima je i dvoje novinara koji su izveštavali za BBC na ruskom.
Ovu odluku vlasti su donele dan uoči protesta u nedelju >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << na kojem se očekuje prisustvo velikog broja pristalica opozicije.
Belorusija: Pet stvari koje možda ne znate o ovoj zemlji Ko je Aleksandar Lukašenko - „poslednji diktator u Evropi" Kako je pesma stara 33 godine postala himna promene
BBC je u saopštenju „najoštrije osudio gušenje nezavisnog novinarstva" i pozvao belorusku vladu da promeni odluku.
„Verujemo da je za narod Belorusije od suštinske važnosti da ima pristup nepristrasnim, nezavisnim informacijama o onome što se dešava u njihovoj zemlji. BBC na ruskom, koji nedeljno prati više od pet miliona ljudi, bio je ljudima u Belorusiji i Rusiji glavni izvor informacija o nemirima posle predsedničkih izbora", navodi se u saopštenju.
Austrijsko ministarstvo spoljnih poslova ovaj potez vlade u Minsku opisalo je kao očigledn pokušaj da se spreči objektivno izveštavanje.
Najmanje 10 lokalnih i nekoliko ruskih novinara ostalo je u subotu bez akreditacija.
Među njima su novinari koji su radili za Radio Slobodna Evropa, novinske agencije AFP i Rojters, listove Njujork Tajms i Vol Strit Žurnal i Dojče Vele.
Odluka je doneta nekoliko dana pošto je više novinarskih ekipa, uključujući i BBC, zadržano u Minsku uoči protesta.
Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je da su odvedeni u policijsku stanicu zbog utvrđivanja identiteta.
Ipak, Stiv Rozenberg, koji je bio među zadržanima, ocenio je da se radi o „očiglednom pokušaju da se utiče na izveštavanje".
Video o demonstrantkinjama u Belorusiji
Šta se dešava u Belorusiji?
Do nemira u Belorusiji došlo je početkom meseca kada je Aleksandar Lukašenko opet pobedio na predsedničkim izborima za koje opozicija tvrdi da su bili neregularni.
Lukašenko je na toj funkciji od 1994. godine, a ovo mu je šesti predsednički mandat.
Svetlana Tihanovskaja, glavna opoziciona kandidatkinja, nekoliko dana posle izbora i početka masovnih protesta, prebegla je u susednu Litvaniju.
Kako je aplikacija za poruke uspela da zaobiđe medijsku blokadu u Belorusiji Potreseni nasiljem, ljudi u Belorusiji se oslobađaju straha „Pakao na Zemlji“ - pritvor u Belorusiji
To su najveći protesti i štrajkovi u Belorusiji od sticanja nezavisnosti.
Policija je prethodnih nedelja uhapsila više hiljada ljudi, a mediji su izveštavali o brojnim primerima policijske brutalnosti i nasilja nad demonstrantima.
Najmanje četiri osobe su ubijene od početka protesta, a više stotina ih je povređeno.
Evropska unija i Sjedinjene Američke Države nisu priznale rezultate izbora, ocenjujući ih kao nepoštene.
Čelnici EU najavili su i uvođenje sankcija za zvaničnike koji su navodno umešani u izbornu krađu i nasilje nad demonstrantima.
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Autor: BBC News na srpskom
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.
Belorusija oduzela akreditacije najmanje 17 novinara
Izvor: VOA, 29.Avg.2020
Vlasti Belorusije oduzele su akreditacije najmanje 17 novinara velikih medijskih organizacija koji su pratili situaciju u zemlji posle spornih predsedničkih izbora 9. avgusta. Odluku je donela komisija Saveta za nacionalnu bezbednost. Dok se u Belorusiji nastavljaju protesti na kojima se traži ostavka...