Izvor: Politika, 07.Feb.2007, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Pretučeni novosadski glumci
U novosadsko Pozorište mladih juče rano ujutru upali nepoznati batinaši i napali štrajkače
Novi Sad – Juče u ranim jutarnjim satima grupa nepoznatih batinaša je upala u prostorije Pozorišta mladih i pokušala da se obračuna sa grupom štrajkača koji već četvrti mesec traže smenu direktora Tomislava Kneževića "zbog umetničkih neslaganja i razmimoilaženja", a od decembra meseca u znak protesta uglavnom borave, žive i spavaju na ovoj teatarskoj sceni. Jedan >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << od glumaca koji je, kako je rekao, "izvukao najdeblji kraj" Dragan Zorić prezentovao je novinarima juče lekarsko uverenje prema kojem je zadobio teže telesne povrede, kao što su naprsnuće vratnog pršljena, hematomi na glavi i povrede stomačne duplje.
– Posle sastanka sa prijateljima na kojem smo se dogovarali o sutrašnjoj konferenciji za novinare u Međunarodnom pres centru u Beogradu, na kojoj bismo prekinuli medijsku blokadu u koju smo zapali, oko pola dva ujutru u salon Pozorišta, dok smo večerali, upalo je petnaestak batinaša. Bez ikakvog povoda počeli su da bacaju na nas stolice, čiviluk i da nas šutiraju. Uspeo sam da im se otrgnem i pobegnem na scenu koja je bila neosvetljena, neko od njih me je oborio pa su me šutirali po čitavom telu. Kada su se smilovali, ustao sam i pobegao iz zgrade pozorišta – ispričao je Zorić.
Njegov kolega Emil Kurcinak, takođe povređen, rekao je da su se od "razularenih mladića spasili bekstvom iz Pozorišta".
– U tom trenutku naišao je taksi koji smo zaustavili i utrčali u kola. Tražili smo da nas poveze u policiju. Tamo smo prijavili napad, posle čega smo se sa patrolom vratili nazad u Pozorište da policija uradi istražne radnje. Međutim, ulazna vrata bila su zatvorena, a sa unutrašnje strane iza zaključanih vrata stajao je Knežević. Na insistiranje policije da otvori rekao je da ne može i da će zvati njihovog načelnika. Tada je stigla druga patrola, posle čega su se otvorila vrata. Pošto su pregledali salon u kojem smo prebijani, vratili su nas nazad u policiju, zajedno sa Kneževićem.
Policija je u svom saopštenju potvrdila da se "desio incident u prostorijama Pozorišta mladih i da su trojica glumaca, koji tvrde da ih je napalo desetak nepoznatih osoba, zadobila telesne povrede".
– Sve je to bio strašan skandal. Sat i više posle ponoći nepoznati ljudi su upali u naše pozorište, o čemu me je na kuću izvestio portir, nemoćan da spreči incident koji je nastao – kaže direktor teatra Tomislav Knežević. – Ali, to me ne čudi, jer su čitavog prethodnog dana kroz pozorište, mimo moje volje i dozvole, defilovali razni ljudi, održavane su pres konferencije i sednice raznih sindikata. Portir mi je rekao da je ušlo sedam-osam ljudi i da su posle kratkog vremena svi, zajedno sa štrajkačima, izleteli na ulicu i munjevito nestali u nepoznatom pravcu. Kada sam došao u Pozorište, ubrzo je stigla "marica" iz koje su sa policajcima izašli Ratko Radivojević, Dragan Zorić i Emil Kurcinak, prišli su mi i pokušali da me napadnu. Uleteo sam u Pozorište i jedva zatvorio vrata nekom sajlom, a onda su se odjednom tu stvorili i novinari koji zajedno sa glumcima štrajkuju, iz "Dnevnika", "Građanskog", "Blica" i TV Pink! Ponovo smo zvali policiju, a onda smo u salonu Pozorišta ugledali Ratka Radivojevića. Kaže: "Ja sam umetnik i prolazim i kroz zidove"...
– Kada sam izlazio iz pozorišta opet su mi štrajkači pretili, samo me je jedan policajac zaštitio... Siguran sam da je ovo kraj umetnosti i da je sve deo nekog šireg scenarija da se u Novi Sad uvede prinudna uprava – Kneževićeve su reči.
Predsednik Štrajkačkog odbora Saša Stojković, na vanrednoj konferenciji za novinare u Pozorištu mladih, kazao je da "posle batinaške noći zaposleni u Pozorištu, koji traže Kneževićevu smenu, nadaju se da je sledeća mera protiv njih – noć dugih noževa".
U rekapitulaciji 112 dana štrajka on kaže da su od početka imali podršku gradonačelnice Maje Gojković.
Nekoliko republičkih teatara, među kojima su beogradska Jugoslovensko dramsko pozorište, Atelje 212, Pozorište na Terazijama, zatim Narodno pozorište iz Zrenjanina i Drama SNP, glumce u štrajku su podržale gotovo sve nevladine organizacije iz Vojvodine, Helsinški odbor, NUNS, kao i Studentski savez Novosadskog univerziteta, Muzej savremene umetnosti Vojvodine...
Sa štrajkačima su se solidarisali gradski odbori Demokratske stranke, Socijalističke partije Srbije, Lige socijaldemokrata Vojvodine, Liberalno-demokratske partije... U saopštenju za javnost gradonačelnica Maja Gojković "najoštrije osuđuje incident koji se sinoć dogodio u Pozorištu mladih i koji predstavlja svojevrsnu uvredu za sve građane Novog Sada", i poziva da "Sekretarijat unutrašnjih poslova Novi Sad što pre otkrije počinioce i organizatore i njihova imena saopšti javnosti".
Povodom premlaćivanja glumaca, predsednik Izvršnog veća AP Vojvodine mr Bojan Pajtić dao je za javnost izjavu u kojoj se naglašava da je Novi Sad juče doživeo skandal kakav ne pamti u svojoj istoriji, i da se podelio na dve grupe: na građane i na batinaše. "Građani su u obavezi da, demokratskim metodama, Gradu vrate staru slavu i spokoj koji je nekada imao. Ovi drugi, uz prezir i osudu zaslužuju ispraćaj sa funkcija kojima nikada nisu ni dorasli", kaže mr Bojan Pajtić.
--------------------------------------------------------------------------
Reakcije Borisa Tadića i DSS
Predsednik Srbije Boris Tadić juče je, javlja Beta, najoštrije osudio napad za sada nepoznatih osoba na glumce Pozorišta mladih u Novom Sadu. Tadić je zatražio od Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije brzu i efikasnu istragu kojom bi se počinioci što pre otkrili i izveli pred sudske organe, saopšteno je iz predsedničkog kabineta. "Ovakve pojave izazivaju opravdanu zabrinutost javnosti. Samo brzo otkrivanje i kažnjavanje počinilaca može dokazati da je Srbija demokratsko društvo i da može da omogući bezbednost i sigurnost svim njenim građanima", poručio je Tadić u saopštenju.
"Sramno je ovo što se događa u Pozorištu mladih u Novom Sadu", kaže se u Saopštenju Informativne službe DSS koje je stiglo u našu redakciju, i dodaje: "Na osnovu odluka najviših stranačkih organa, Demokratska stranka Srbije ne učestvuje u vlasti u Novom Sadu. Kršenje odluke da se u Novom Sadu uđe u koaliciju sa Srpskom radikalnom strankom i Socijalističkom partijom Srbije upravo je i dovelo do raspuštanja Gradskog odbora Novog Sada. Svi funkcioneri gradske vlasti Novog Sada, za koje se neosnovano pretpostavlja da zastupaju DSS, privatna su lica koje stranka ne priznaje kao svoje kadrove. U takve spada i gospodin Tomislav Knežević, direktor Pozorišta mladih u Novom Sadu."
– Kulturna politika Demokratske stranke Srbije izričito nalaže da se sva imenovanja rukovodilaca kulturnih ustanova moraju obavljati na osnovu javno raspisanog konkursa i programa kandidata. Ni Odbor za kulturu DSS kao radno telo Saveta DSS, ni Odbor za kulturu privremenog Gradskog odbora Novog Sada nisu ni raspravljali, a pogotovo nisu predložili gospodina Tomislava Kneževića za mesto direktora Pozorišta mladih u Novom Sadu. Duboko smo ogorčeni što se jednoj značajnoj kulturnoj instituciji događaju ovako dramatične stvari – stoji u saopštenju DSS.
D. RadovićM. Laketić
[objavljeno: 07.02.2007.]






