Pravi se baza podataka o nestalim bebama, Novi Sad među pet centara gde se skupljati informacije

Izvor: Radio 021, 19.Jun.2018, 12:16   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pravi se baza podataka o nestalim bebama, Novi Sad među pet centara gde se skupljati informacije

Mešovita komisija koja će se baviti slučajevima beba za koje roditelji sumnjaju da su po rođenju nestale iz porodilišta, zvanično je startovala početkom prošle nedelje, a 9. jula usvojiće poslovnik o radu.

Kako pišu "Novosti", prema predlogu poslovnika koji je svim članovima dostavio Radiša Pavlović, predsednik Udruženja "Za istinu i pravdu o bebama", koje je iniciralo nastanak ove komisije i koji je i sam njen član, komisija (država i predstavnici roditelja) >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << će prvo formirati bazu podataka svih roditelja i dece za koje se sumnja da su nestala.

"Insistiramo da se u ovoj bazi prikupi sva dokumentacija koju roditelji imaju, kao i sve prijave koje su do sada podnošene organima gonjenja. Biće formirano pet centara preko kojih će komisija raditi na terenu, u Novom Sadu, Nišu, Beogradu, Kragujevcu i Kruševcu, iz kog je sve i krenulo", navodi Pavlović.

Tu će, kako se očekuje, naći i podaci iz izveštaja Anketnog odbora Skupštine, koji se ovim pitanjem bavio 2005. i 2006, kao i dve radne grupe koje su postojale između 2006. i 2010.

"Kada svi podaci budu sumirani, mešovita komisija će u saradnji sa specijalnom jedinicom MUP, otvarati slučaj po slučaj. Svi dokazi do kojih se dođe o eventualnim krivičnim delima biće prosleđeni Tužilaštvu za organizovani kriminal", kaže Pavlović.

On dodaje i da će svaki član komisije imati pravo da sa roditeljima i srodnicima istražuje okolnosti pojedinačnih nestanaka dece i o tome će dostavljati izveštaj ostalim članovima, kao i Generalnom sekretarijatu Vlade. Ukoliko se u istraživanjima dođe do potencijalnog nestalog deteta, država će se obavezati da obezbedi besplatnu DNK analizu.

Beogradska grupa roditelja izražava sumnju u efekte rada ove Komisije sastavljene od predstavnika države i roditelja.

"Nije nam jasno kako će se te istrage voditi, ni kome će se podnositi tužbe, žalbe itd. Zato se Komisijom ne bavimo, već skupljamo potpise za peticiju kojom tražimo povlačenje zakona o nestalim bebama iz skupštinske procedure i izradu novog propisa", kaže Goran Filipović iz ove grupe i dodaje da su za nedelju dana prikupili više od 1.000 potpisa, a da do jeseni očekuju 30.000.

Oko 6.000 porodica u Srbiji sumnja da su njihova novorođenčad proglašavana mrtvim, a zatim prodavana ili poklanjana ljudima sa političkim vezama. Najstariji slučaj potiče iz 1959, a roditelji su Sava i Ružica Babić iz Inđije, krznarski radnici u penziji. Njihov sin Nikola je navodno nestao u beogradskoj bolnici za nedonoščad, da bi roditelji 1996. dobili anonimni telefonski poziv da im je dete zapravo živo.

Roditelji širom Srbije tvrde da su njihovi mališani odvedeni u Švedsku, Dansku, Norvešku, Francusku, Ameriku...

Autor: Novosti

Nastavak na Radio 021...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.