Povrće kupuju na komad

Izvor: Blic, 16.Apr.2009, 14:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Povrće kupuju na komad

NOVI SAD - Promet na novosadskim pijacama je opao i do 70 odsto, navode u "Tržnici". Tezge, posle dužeg vremena, ostaju prazne čak i na najposećenijoj Futoškoj pijaci, jer novih zakupaca nema iako sezona počinje, a oni koji su zadržali prodajna mesta pričaju da dobar deo robe koju donesu propada u kutijama, pošto kupci sve češće, umesto na kilogram kao doskora, povrće i voće kupuju bukvalno na komad.

- Svi se žale da im je skupo, što i nije novo jer su ljudi to uvek >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << pričali, ali se sada baš vidi da nemaju para. Svi nekako kupuju tek koliko je dovoljno za dan, možda dva. Nema više da se kupuje na kilograme, samo na komade. Nadam se da će sada biti malo bolje zbog Uskrsa, ali nije ni to kao do pre par meseci. A i tada je bila slaba prodaja jer nam megamarketi, generalno gledano, uzimaju sve više mušterija - kaže prodavac Miroslav Petrović.

Jedna od prodavačica, ne želeći da se predstavi, kaže da su Novosađani počeli da kupuju taman toliko da im se ne desi da voće ili povrće propadne u frižideru ili špajzu, jer paze da nijedan dinar ne bude uzalud utrošen. Uz nešto neprijatnosti, kupci su spremni da plate i za samo jedan paradajz.

- Šta da kažem, uzmu dve šargarepe i jednu vezicu luka, taman koliko im je dovoljno za ručak. Propada mi roba, ove kutije iza mene su pune povrća koje treba baciti. Sve je manje pravih kupaca, opala je potražnja i svaki dan je sve gore - priča prodavačica Ana za jednom od tezgi.

I njihove kolege, mahom poljoprivrednici i povrtari iz prigradskih naselja, ponavljaju njene reči i svi redom pokazuju povrće i voće koje se suši i trune pošto nema kupaca.

Prodavci na novosadskim pijacama se žale i da "Tržnica" ne spušta visoke cene zakupa i da im se uopšte ne olakšava rad iako prodaja opada.

U upravi "Tržnice" potvrđuju navode prodavaca da se na skoro svim pijacama beleži smanjenje prodaje. Direktor Dušan Bajić kaže da je to za sada najočiglednije na Futoškoj pijaci, gde ima nekoliko praznih tezgi za prodaju robnih proizvoda.

- Iako ukupno u martu, aprilu i maju imamo više zakupaca nego tokom zime, jer sve više počinje prodaja poljoprivrednih proizvoda, beleži se manji broj zakupaca. To nije tako alarmantno, mada imamo nekoliko praznih tezgi na Futoškoj pijaci. Od prodavaca čujemo i da je prodaja opala od 20 pa čak do 70 odsto - navodi Bajić.

Prema njegovim rečima, na loš promet se žale prodavci sa svih pijaca sem sa Najlona. Na pijaci gde se, između ostalog, prodaju i polovne stvari, a poslednjih nedelja beleže se posete od 15.000 do 18.000 ljudi. Bajić je, međutim, uveren da kriza neće praviti veće probleme i da se neće pojaviti crno tržište na pijaci, uzdajući se u utisak da će mere koje preduzima država imati efekta na poboljšanje ekonomske situacije.

Puste tezge

U robnom delu Futoške pijace je nezadovoljstvo prodavaca još veće nego u delu gde se prodaje hrana.

- Dajemo desetine hiljada dinara za zakup i druge troškove, a radnike ne zanima ni da čiste pijacu. Eto, zvali smo kako bi se oprao plato jer se čistači nisu pojavili po 10 dana. A i sve je manje kupaca i ljudi više gledaju nego što pazare. Neki zakupci su već otišli i ovo je prvi put otkada radim, a tu sam već desetak godina, da ima praznih tezgi u ovom delu - priča jedan od prodavaca sa robnog dela Futoške pijace.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.