
Izvor: Radio 021, 29.Feb.2020, 17:05 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Poverenica: Neprimeren govor najčešće čujemo u Skupštini
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković izjavila je u Novom danu da se u političkom diskursu često koristi jezik koji je na ivici govora mržnje.
"Političari su se izveštili da govore na granici. U medijima se mogu čuti apsolutno nedopustive reči, rečnik međusobnog vređanja, netolerancije, neuvažavanja... Konstatovali smo da se najčešće taj neprimeren govor mogao čuti u skupštini", kaže ona.
Janković je, govoreći o godišnjem >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << izveštaju koji će predstaviti uskoro, rekla da je, kao i svih prethodnih godina najviše ugrožena socijalna ekonomska ljudska prava.
"Nije ni bilo očekivano da se situacija u velikoj meri promeni u odnosu na prošlu godinu. I dalje je trend takav da se najviše prijavljuju slučajevi diskriminacije žena, osoba sa invaliditetom, a u poslednje vreme i na osnovu starosnog doba - i mlađih od 30, ali i starijih od 50", navodi ona. Kako je rekla, uvek je diskriminacija na tržištu rada ekonomsko pitanje. "Ako nemate svi jednake šanse, naravno da se to odražava na ekonomiju zemlje", kaže ona.
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti utvrdila je da je Beogradska autobuska stanica diskriminisala pripadnike romske nacionalne manjine koji su radili na raznošenju prtljaga na toj stanici, saopštila je Inicijativa za ekonomska i socijalna prava A11, koja je podnela pritužbu.
Janković je rekla da je ogroman gubitak nemogućnost Roma da uđu na tržište rada zbog predrasuda. "Doneli smo mišljenje da se tu radi o diskriminaciji Roma. Treba dati rok, priliku da taj neko otkloni diskriminaciju, rok je 30 dana", kaže ona.
Dodaje da misli da bi to bilo dobro, dobra poruka da se uputi izvinjenje i otklone posledice diskriminacije. Istakla je da je dobro poslati poruku da neko kad pogreši bude spreman i da ispravi tu grešku.
"Kada pričam o tržištu rada i šta će biti naredni trendovi, ja sam optimista da će sve ove diskriminacije nestati, jer se već suočavamo sa nedostatkom kvalifikovane radne snage za brojna zanimanja", kaže ona.
Kako je rekla, u političkom diskursu se često koristi jezik koji je na ivici govora mržnje.
"Političari su se izveštili da govore na granici. U medijima se mogu čuti apsolutno nedopustive reči, rečnik međusobnog vređanja, netolerancije, neuvažavanja... Konstatovali smo da se najčešće taj neprimeren govor mogao čuti u skupštini", kaže ona.
Prema njenim rečima, imali smo prilike od ministra Lončara da čujemo izjavu koja je apsolutno diskriminatorna. "Mi smo upozorili odmah, sutradan, da vi isključujete čitavu društvenu grupu od rada u jednom sektoru, ne dajete im mogućnsot za napredovanje, samo zbog nacionalne pripadnosti", kaže ona.
Kako je rekla, važno je da je izvinjenje stiglo. "Neće to popraviti štetu, i dalje će ljudi koji su bili lično pogođeni, neće im biti svejedno, ostaće im loša pomisao, gorak ukus, ali zamislite da nije bilo izvinjenje", kaže Janković.
Diskriminacija žena na tržištu rada biće tema i jednog panela na Kopaonik biznis forumu. Janković kaže da je to "životna tema", kao i da je srećna što se treću godinu zaredom održava panel o rodnoj ravnopravnosti.
Autor: N1
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.