Izvor: Radio 021, 22.Jan.2021, 14:22

Postupak protiv člana Gradskog veća Milovana Amidžića zbog prijave imovine, ali to više ne mora da ga brine

Agencija za sprečavanje korupcije još uvek vodi postupak protiv bivšeg direktora GSP i aktuelnog člana Gradskog veća za upravu, propise i urbanizam Milovana Amidžića, zbog sumnje da je ovaj funkcioner prekršio zakon jer nije redovno prijavljivao imovinu i prihode.

Istraga se vodi po osnovu njegovih ranijih funkcija i to kao rukovodioca GSP i v. d. direktora "Stana", napominju za 021.rs u Agenciji za sprečavanje korupcije.

Javni funkcioneri dužni su da >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << podnose izveštaje Agenciji u roku od 30 dana od dana izbora, postavljenja ili imenovanja, kao i u istom roku kad im prestane javna funkcija. Poslednji izveštaj koji je Amidžić podneo bio je onaj iz 2016. godine, iako je od tada do danas bio na funkcijama bez da je o eventualnim promenama u svom imovinskom statusu i/ili svim prihodima obavestio Agenciju.

U ovom trenutku, pretragom registra imovine i prihoda funkcionera na sajtu ACAS, nema nikakvih podataka u vezi sa Amidžićem. U registru funkcionera još uvek je upisan kao v. d. direktor GSP, iako već mesecima nije na toj funkciji.

Ista situacija važi i za ostale aktuelne članove Gradskog veća, kako za one koji su ostali u foteljama, tako i za nove ljude. Niti za jednog od 11 članova veća (mimo gradonačelnika Novog Sada) ne postoje ažurirani podaci o funkcijama, ali ni o imovini i prihodima - iako su pojedinima prihodi sada veći, shodno avanzovanju u upravi.

U Agenciji za borbu protiv korupcije u oktobru su poručili za 021.rs da dva pomenuta izveštaja koja se tiču statusa Milovana Amidžića, iako postoje, nisu vidljivi u registru zbog trenutnih tehničkih problema. Izgleda da ti problemi i dalje postoje jer ova dva, za sada jedina postojeća izveštaja i dalje nema u registru.

Nikakvi javni imovinski podaci ne postoje ni za nove članove veća poput Dine Vučinić i Dragana Stajića.

Zbog čega to više neće biti problem?

Ovi izveštaji nikada ni ne moraju da se pojave u registru imovine i prihoda jer novi Zakon o sprečavanju korupcije, na snazi od 1. septembra 2020. godine, štiti pojedine funkcionere od polaganja računa javnosti.

Kako podsećaju u ACAS, član 70. stav 1. Zakona o sprečavanju korupcije propisuje da se redovno i vanredno prijavljivanje imovine i prihoda ne primenjuje na odbornike, članove opštinskog i gradskog veća, članove opštinskih i gradskih izbornih komisija i članove organa javnih preduzeća, privrednih društava, ustanova i drugih organizacija čiji je osnivač ili član opština, grad ili gradska opština.

"Shodno navedenom, članovi Gradskog veća Grada Novog Sada izabrani na navedenu javnu funkciju nakon 1. septembra 2020. godine nemaju obavezu podnošenja izveštaja o imovini i prihodima Agenciji za sprečavanje korupcije", kažu za 021.rs u Agenciji.

Jedina situacija u kojoj će ovi i ostali funkcioneri obuhvaćeni zakonom morati da polažu računa biće kad Agencija to od njih bude zahtevala.

Detaljnije o članovima Gradskog veća, koji donose najbitnije odluke u gradskoj upravi, saznajte u PRVOM i DRUGOM delu naših analiza. Koliko iznose pojedinačne plate za svakog od članova Gradskog veća saznajte u OVOM tekstu.

Autor: Gorica Nikolin - gorica@021.rs

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.

Nastavak na Radio 021...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.