Izvor: Radio 021, 25.Sep.2018, 11:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Portugalija: 400 godina stara olupina pronađena pored Kaškaiša

Arheolozi tvrde da je olupina broda koju su pronašli u blizini Lisabona „otkriće decenije".

Reuters/Cascais City HallOlupina je vrlo dobro očuvana

Arheolozi su pronašli četiri veka stare ostatke broda pored portugalske obale.

Začini, keramika i topovi ugravirani sa portugalskim grbom nalaze se oko olupine, koja je pronađena blizu Kaškaiša, u blizini glavnog grada Lisabona.

Tim stručnjaka veruje da se brod vraćao iz Indije kada je potonuo >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << negde između 1575. i 1625. godine.

To se desilo na vrhuncu trgovine začinima između Portugala i Azije.

Poslednji obrok ledenog čoveka

Portugalski parlament protiv eutanazije

Olupina se nalazi na dubini od 12 metara, a direktor projekta Jorge Freire za Rojters kaže da je olupina vrlo dobro očuvana.

„Iz perspektive nasleđa, to je otkriće decenije", rekao je i nazvao ga portugalskim „najvažnijim otkrićem".

Reuters/Cascais City HallPredmeti leže pored olupineReuters/Cascais City HallUgraviran je i portugalski grbReuters/Cascais City HallPronađeni su i delovi porcelana

Kineski porcelan sa kraja 16. i početka 17. veka takođe se nalazi među olupinama, kao i bronzani artiljerijski delovi i novčići koji su se koristili prilikom trgovine robovima.

Opštinsko veće u Kaškaišu je saopštilo da je brod pronađen početkom septembra, tokom prekopavanja ušće reke Tagus, koja prolazi pored odmarališta u Lisabonu.

Gradonačelnik Karlos Kareras izjavio je za Gardijan da je to „izvanredno otkriće", koje će ojačati "kolektivni identitet i zajedničke vrednosti".

Otkriće je rezultat decenijskog areheološkog projekta koji podržava grad Kaškaiš, portugalska vlada, mornarica i Univerzitet u Lisabonu.

Ministar kulture, Luis Mendes, rekao je da se ušće reke Tagus smatra ključnim mestom na kojem bi mogle da se pronađu olupine.

„Ovo otkriće to i dokazuje" rekao je.

ReutersPronađeni su i novčićiReutersKao i delovi topovaReutersNeki naučnici ga smatraju najvažnijim otkrićem na zemlji

Autor: BBC News na srpskom

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.

Nastavak na Radio 021...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.