Popov: U albanskom projektu se pominje i južna Srbija

Izvor: Radio 021, 04.Mar.2017, 23:06   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Popov: U albanskom projektu se pominje i južna Srbija

Direktor Centra za regionalizam Aleksandar Popov izjavio je da trenutna dešavanja u regionu predstavljaju zabrinjavajući i opasan trend.

Popov je naveo da za smirivanje situacije neće biti dovoljna samo upozorenja evropskih zvaničnika, već se mora nešto konkretno preduzeti da bi se taj trend zaustavio. Kako je dodao, postoje razlozi za zabrinutost Srbije, ali i Evropske unije.

Popov je za Tanjug poručio da se nada da će EU naći snage da se pozabavi regionom i >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << da, kako je rekao, na neki način stvari vrati u normalu, te da o tome svedoči i aktuelna turneja po regionu šefice EU diplomatije Federike Mogerini.

On je citirao nedavnu izjavu Johanesa Hana da "ima previše zapaljivog i dovoljna je varnica da se nešto desi".

"Makedonija je na ivici građanskog rata, u Bosni i Hercegovini konstatno imamo nestabilnost koja je izazvana i nedorečenim Dejtonskim sporazumom, u Hrvatskoj imamo jačanje istorijskog revizionizma, pa i u Srbiji, a pored toga imamo i situaciju da često izbijaju varnice na relaciji Zagreb - Beograd i Sarajevo - Beograd, tako da je, generalno, situacija veoma zabrinjavajuća", rekao je Popov.

Popov ukazuje da je ovo drugačija situacija nego devedesetih godina prošlog veka, kada se balkanska kriza na neki način odražavala na evropskom, pa i globalnom planu, dok danas imamo obrnutu situaciju - da se kriza unutar Evropske unije i globalna kriza odražavaju na region.

Kada je reč onome što se dešava, Popov ističe da u Makedoniji "prvi put imamo jedan panalbanski projekat i pokret", koji je, ocenjuje, koordinisan iz Tirane.

Taj projekat ne može da se ne tiče Srbije, s obzirom na problem Kosova i Metohije, jer se, kako je rekao, "automatski uvlači u igru mnogo toga što može da poremeti dosta stvari, jer se u tom projektu pominje i južna Srbija".

Što se tiče BiH, Popov kaže da je Srbija po dva osnova "umešana"- prvo, samom činjenicom da je potpisnica Dejtonskog sporazuma, a sa druge strane je umešana zahtevom Bakira Izetbegovića da se izvrši revizija presude suda pravde u Hagu, što je dovelo do zaoštravanja odnosa na relaciji Beograd - Sarajevo, ali i unutar Bosne i Hercegovine.

Autor: B92/ Foto: Medija centar Beograd

Nastavak na Radio 021...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.