Izvor: B92, 21.Jan.2011, 16:35 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Pomen žrtvama Novosadske racije
Novi Sad -- U Novom Sadu je održan pomen žrtvama Novosadske racije kada su mađarski okupatori 1942. godine, ubili 1300 ljudi i bacili ih u zaleđeni Dunav.
Gradonačelnik Novog Sada Igor Pavličić je na komemorativnom skupu rekao da se zločini nikada ne smeju zaboraviti.
"Zločini se nikada ne smeju zaboraviti kad god da su počinjeni i s bilo kojim motivom, niti se sme opraštati zločincima, koje god da su nacije", rekao je Pavličić.
On je na skupu >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << kod spomenika "Porodica", podsetio je da su u trodnevnoj akciji pripadnika tadašnjeg Hortijevog fašističkog režima, u Novom Sadu surovo likvidirani mirni i nedužni građani, među kojima je bilo više od 800 Jevreja, oko 400 Srba i više desetina pripadnika drugih naroda.
U ime Jevrejske zajednice Srbije, pomen žrtvama Novosadske racije služio je vrhovni rabin Isak Asijel, podsetivši na stravične događaje tih januarskih dana pre 69 godina, kada je temperatura dostizala 40 sepeni ispod nule.
"Ako bismo pokušali da zamislimo sve ono što se događalo tih dana, ali iz ptičje perspektive, sigurno je da bi nas bilo sramota i da poletimo nad ovim mestom", rekao je Asijel.
"Mi nismo ptice da možemo da pobegnemo. Mi smo ljudi i naše je da budemo ono što je najteže - ljudi. Svakog dana i svakog trenutka", kazao je Asijel.
Kraj spomenika "Porodica", rada vajara Jovana Soldatovića, kao i pored tabli sa imenima nevino nastradalih u Novosadskoj raciji, vence su položili gradonačelnik Pavličić u ime grada Novog Sada, delegacija Skupštine Vojvodine, predvođena predsednikom Ssandorom Egerešijem i ambasador Izraela u Srbiji Artur Kol.
Vence su položile i delegacije novosadske Jevrejske opštine, Saveza jevrejskih opština Srbije, Matice romske, potomaka žrtava racije, kao i predstavnici boraca NOR-a, a po tradiciji, venac je spušten u Dunav sa broda Rečne flotile Vojske Srbije.
Na komemoraciji, održanoj u organizaciji grada Novog Sada, učestovali su i hor Jevrejske opštine "Hašira" i novosadski dramski i muzički umetnici.
Pravoslavna Eparhija bačka, koja je prethodnih godina učesvovala u zajedničkom pomenu žrtvama racije, ovoga puta pomen će održati u nedelju, 23. januara, jer, kako je ranije saopšteno iz te eparhije, gradske strukture nisu ispoštovale dogovor "o načinu molitvenog obeležavanja racije".
Predstavnici Jevrejske zajednice, kako su najavili, učestvovaće i na komemorativnom skupu u nedelju, koji će biti održan u podne, na Keju žrtava racije.
Održana komemoracija žrtvama Novosadske racije
Izvor: Blic, 21.Jan.2011
Pomen žrtvama zloglasne Novosadske racije, u kojoj su mađarske okupacione snage u januaru 1942. godine pobile i pod led Dunava bacile više od 1.300 civila, najviše Jevreja, Srba i Roma, održan je danas na Keju žrtava racije u Novom Sadu. ..Na komemorativnom skupu kod spomenika "Porodica", gradonačelnik...
Godišnjica Novosadske racije
Izvor: Danas, 21.Jan.2011
Na platou ispred spomenika „Porodica“ na Keju žrtava racije, juče je u organizaciji Grada Novog Sada održan pomen nevinim žrtvama Novosadske racije.
Crkva i država odvojeno na komemorativnom skupu
Izvor: Vesti-online.com, 21.Jan.2011
Ispred spomenika ''Porodica“ danas je u Novom Sadu održan komemorativni skup povodom 69. godišnjice „ Novosadske racije“, odnosno niza ubistava Jevreja, Roma i Srba koje su izvršili mađarski fašisti od 21.do 23.januara 1942. u Drugom svetskom ratu...Za tri dana racije u vodama Dunava tada...







