Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 11.Feb.2009, 18:38 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Plavi patlidžan: Setva uvek u zaštićenom prostoru
NOVI SAD - Za ranu proizvodnju plavog patlidžana setva se obavlja u tople leje (ili staklenik) krajem januara ili početkom februara.
Za kasnu njivsku proizvodnju setva se obavlja prvih dana marta direktnom setvom semena (bez pikiranja) u tople leje, plastenik ili staklenik, javlja „Poljoprivrednik".
Plavi patlidžan u našim agroekološkim uslovima treba gajiti isključivo iz rasada, mada u svetu, u uslovima toplog klimata, može da se gaji i direktnom setvom >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << semena kao paradajz.
Proizvodnja rasada se odvija u vreme kada uslovi spoljašnje sredine nisu povoljni, te zbog toga taj posao iziskuje neprekidno staranje, negu, znanje, umešnost i iskustvo pri proizvodnji rasada.
Greške u odgajanju mladog rasada obično se kasnije ne mogu popraviti drugim agrotehničkim merama. Rasad plavog patlidžana se uvek proizvodi u toplim ili mlakim lejama, staklenicima i plastenicima, što zavisi od vremena setve i načina proizvodnje.
Vreme proizvodnje rasada uvek zavisi od klimatskih uslova, rejona gajenja i tipa proizvodnje (otvoreno polje ili staklenik). Po pravilu, ukoliko se predviđa pikiranje rasada, vreme setve treba podesiti na približno šest-sedam nedelja pre iznošenja rasada (na otvoreno polje ili u plastenik).
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...







