Izvor: Radio 021, 14.Jul.2019, 12:14   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pančevačka Utva posle 30 godina ponovo pravi avione

Fabrika Utva u Pančevu posle više od 30 godina samostalno pravi avione.

Utva planira da započne i proizvodnju bespilotnih letelica, kažu u toj fabrici za Tanjug.

Pančevačka Utva, koju je NATO više puta bombardovao 1999. godine, počinje ubrzano da se razvija i krajem godine treba da započne serijsku proizvodnju "Sove", koja je tokom testiranja pokazala bolje performanse od Cesne i Pajpera, poznatih američkih brendova, ističu u Utvi. Namena "Sove" je za civilnu >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << upotrebu, ali se može koristiti i kao vojni avion pošto uz odgovarajuću opremu može da nosi i naoružanje.

Taj četvorosed se koristi, pre svega, za obuku civilnih i vojnih pilota, aero i foto snimanje, na primer za nadgledanje granice i terena, praćenje kvaliteta vazduha posebnim uređajima, kao i u turističke svrhe, rekao je Tanjugu rukovodilac razvoja i projektovanja u Utvi Aleksandar Petrović.

Kaže da Utva ima i sektor koji se bavi proizvodnjom naoružanja i vojne opreme za Jugoimport, vlasnika fabrike od februara 2017. godine sa oko 97 odsto udela. Tako je, navodi Petrović, upravo Utva u saradnji sa Vojnotehničkim institutom proizvela naoružanje za nove Erbasove helikoptere H145M koji se sada isporučuju Srbiji.

Od devet helikoptera H-145M koje Srbija nabavlja od Erbasa pet je za vojsku, a četiri za policiju.

"Deo Utve bavi se proizvodnjom naoružanja i vojne opreme, za potrebe našeg vlasnika Jugoimporta, izrađujemo proizvode koji se kasnije mogu montirati na ostale borbene sisteme, kao što su Miloš, Lazar i drugi", rekao je Petrović.

Jugoimport je do sada uložio ukupno više od pet miliona evra u proizvodne pogone Utve.

Utva avioindustrija je u junu potpisala ugovor vredan 1,26 miliona evra za proizvodnju aviona, remont i poslove na razvoju novog aviona za potrebe kompanije Smart Link iz Dubaia, a Petrović ističe da je realizacija već počela i da će letelice biti isporučene krajem 2019. ili početkom 2020.

Ugovori se odnose na proizvodnju modernizovanih aviona dvoseda tipa Utva 75 i to dve letelice, ali je ostavljena mogućnost u ugovoru da se taj broj kasnije poveća, naveo je Petrović.

"Potpisali smo ugovore o proizvodnji aviona i davanju drugih vazduhoplovnih usluga kompaniji iz Dubaia. Utva 75 kao dobar i pouzdan avion, na kome je nastala i Sova, biće iskorišćen kao baza za novi avion."

Avion je osnovne namene za selekciju i obuku pilota, kao i za foto snimanje iz vazduha, dodao je Petrović.

"Sova" je, takođe, modernizovan avion Utva 75 i trenutno je jedan od glavnih aduta Utve. Reč je o luksuznom četvorosedu koji je u fazi sertifikacionih letnih ispitivanja i fabrika se već sprema za početak serijske proizvodnje.

"Avion se pokazao dosta dobro, a u nekim performansama i bolji nego matični avion. Potencijalni kupci su privatna lica, škole letenja i aeroklubovi. Sertifikacija nam dozvoljava da nudimo avion po celom svetu. Imamo interesenata iz zapadnih zemalja, EU, Amerike, ali i istočnih ili afričkih zemalja."

Petrović dodaje da će godišnja proizvodnja u početku biti skromna, ali da će posle prve ili druge godine moći da izađu svim zahtevima tržišta.

"Očekivana cena Sove je od oko 250.000 do 300.000 dolara, u zavisnosti od opreme", dodao je Petrović.

Kada je reč o razvoju bespilotnih letelica, Petrović kaže da je nedavno Utva sklopila sporazum o strateškom partnerstvu sa Mašinskim fakultetom.

"Utva ima ideju da proizvodi bespilotnu letelicu i Mašinski fakultet će nam pomoći da napravimo takmičenje među studentima tehničkih fakulteta u regionu i na osnovu toga ćemo izabrati najbolje rešenje i novčano nagraditi."

Kaže da Srbija već ima iskustva u projektovanju i izradi bespilotnih letelica, kao i da je plan Utve da tržištu ponudi i bespilotne letelice, od ultralakih do aviona opšte kategorije. Utva planira da izradi potpunu novu bespilotnu letelicu savremenog tipa, kave se sada nude na tržištu, a u nekim segmentima će biti i naprednije.

Autor: Tanjug

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.

Nastavak na Radio 021...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.