Osobe sa invaliditetom i dalje isključene iz društva

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 21.Avg.2010, 13:42   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Osobe sa invaliditetom i dalje isključene iz društva

NOVI SAD -

Osobe sa invaliditetom isključuju se iz društvenih tokova merama koje se sprovode u Srbiji, naročito na lokalnom nivou, izjavila je danas predsednica Centra "Živeti uspravno" Milica Ružičić-Novković.

Ružičić-Novković je agenciji Beta kazala da je za pohvalu to što Novi Sad ima prilično razvijenu mrežu usluga socijalne zaštite i dodala da se za to odvajaju prilično visoka sredstva u odnosu na druge gradove i opštine.

"Pogrešno je što >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << se još ulaže u održavanje i jačanje kapaciteta ustanova za trajni smeštaj osoba sa invaliditetom i u specijalne škole za osnovno i srednje obrazovanje", kazala je ona agenciji Beta.

Ružičić-Novković je ocenila da bi, umesto toga, ta sredstva trebalo da se usmere u prilagođavanje redovnih škola, njihovo opremanje za nesmetan prijem svih učenika i u angažovanje pedagoških asistenata.

"Prema našim procenama, ta sredstva bi bila više nego dovoljna da se obezbedi odgovarajuća podrška učenicima sa invaliditetom u redovnim školama ", kazala je predsednica Centra "Živeti uspravno".

Za trajni boravak osoba sa invaliditetom u ustanovama socijalne zaštite u Srbiji još je uslov produženo starateljstvo i trajno lišavanje poslovne sposobnosti, što korisnike dovodi se u situaciju objekata primanja tuđe pomoći, upozorila je Ružičić-Novković.

"Posledice svega ovoga jesu da u momentu kada osobe napune 40 godina i izađu iz oba od navedenih sistema podrške jer nemaju formalni osnov da budu u njemu, nastaje prazan prostor u kome porodice i same osobe ne znaju šta da rade", navela je ona.

Prema njenim rečima, u Novom Sadu ima 60 osoba sa Daunovim sindromom starijih od 20 godina koje, s obzirom na neodgovarajuće obrazovanje ili oduzetu poslovnu sposobnost, nemaju mogućnost da se zaposle a imaju veliki potencijal.

Srbija se potpisivanjem i usvajanjem različitih međunarodnih dokumenata opredelila za deinstitucionalizaciju i socijalnu inkluziju osoba sa invaliditetom, ali nastavlja se stara praksa da se osobe sa invaliditetom isključuju iz procesa odlučivanja o stvarima koje ih se tiču.

Kao jedan aspekt problema predsednica Centra "Živeti uspravno" navela je ekonomsko slabljenje sektora koji predstavljaju organizacije osoba sa invaliditetom u odnosu na sredstva koja se ulažu u institucije.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Povezane vesti

Integrisati decu sa invaliditetom u redovne škole!

Izvor: Deutsche Welle, 21.Avg.2010

Osobe sa invaliditetom isključuju se iz društvenih tokova merama koje se sprovode u Srbiji, naročito na lokalnom nivou, izjavila je predsednica Centra "Živeti uspravno" Milica Ružičić-Novković.

Nastavak na Deutsche Welle...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.