Od danas manje čekanja na šalterima

Izvor: Radio 021, 08.Jun.2016, 07:06   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Od danas manje čekanja na šalterima

Državna uprava od danas neće smeti da prilikom izdavanja dokumenata od građana traži podatke koje već ima u službenim evidencijama.

To znači da uprava ne sme da traži od građana informacije koje su sadržane u ličnoj karti, odnosno izvod iz knjige rođenih, državljanstvo i dokaz o prebivalištu. Roditeljima će biti olakšano i podnošenje zahteva za dečji i roditeljski dodatak, jer neće morati sami da prikupljaju dokumentaciju, već će to biti obaveza službenika >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << u upravama.

Građani će moći da se žale ako im iz državne uprave budu tražili podatke koje već imaju u sopstvenoj evidenciji. Zakon o opštem upravnom postupku predviđa i kazne za službenike, ako građanin podnese prekršajnu prijavu.

S druge strane, i dalje će morati da se prilažu informacije o zaradi, zaposlenju, uverenja o zdravstvenom stanju i slična uverenja, jer ne stoje u službenoj evidenciji.

Na ovaj način građani bi trebalo da uštede novac i vreme. Tako će, na primer, troškovi promene ličnih dokumenata po promeni prezimena nakon venčanja umesto dosadašnjih 10.665 dinara posle primene zakona iznositi 7.170 dinara, troškovi ostvarivanja prava na upis deteta u predškolsku ustanovu umesto dosadašnjih 2.509 dinara 854 dinara, a troškovi prijave ličnog imena deteta zbog upisa u matičnu knjigu rođenih i prijavu prebivališta umesto 3.402 dinara 584 dinara.

Baze podataka nisu kompletirane pa je moguće da pojedini građani neće moći odmah da dobiju željeni dokument.

Puna primena zakona počinje od juna 2017. godine.

Koliko su građani godišnje gubili vremena u čekanju po šalterima, možete pročitati OVDE.

Autor: 021

Nastavak na Radio 021...



Povezane vesti

DANAS U "BLICU" Nema više "Fali ti jedan papir": Vodič za sve olakšice na šalterima nam donosi novi zakon

Izvor: Blic, 08.Jun.2016

Šalterske radnice više neće moći da vam kažu onu čuvenu FT1P (fali ti jedan papir). Naime, od danas državna uprava neće smeti da prilikom izdavanja dokumenata od građana traži podatke koje već ima u službenim evidencijama...Uprava od građana više neće smeti da traži izvod iz matične...

Nastavak na Blic...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.