Izvor: Radio 021, 03.Avg.2020, 12:35

Objavljen protokol testiranja novorođenčadi Gatrijevim testom u trenutnoj epidemiološkoj situaciji

Roditelji u Novom Sadu, odnosno u celom Južnobačkom okrugu, svoje novorođenče mogu da testiraju Gatrijevim testom svakog radnog dana u Domu zdravlja "Novi Sad", u Vršačkoj 28, a objavljeno je i koji je protokol u trenutnoj epidemiološkoj situaciji.

Prema rečima načelnice službe patronaže Kristine Nedeljković, termini za testiranje se zakazuju svakog radnog dana.

"U skladu sa epidemiološkom situacijom, kako bismo sprečili širenje Covida-19, roditelji >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << su u obavezi da zakažu termin za Gatrijev test na brojeve telefona 021/4879-591 ili 064/8088181, svakog radnog dana od 11 do 13 časova. Termini se zakazuju sa razmakom od 10 minuta kako bismo imali dovoljno vremena za dezinfekciju nakon svakog uzorkovanja. Prilikom dolaska u dispanzer, na ulazu vas dočekuje patronažna sestra koja popunjava epidemiološku anketu tokom sprovođenja dezinfekcije ruku i merenja telesne temperature. Nakon toga ulazite u prostor u kome se realizuje Gatrijev test. Ukoliko su babinjara, novorođenče ili neko od ukućana Covid-19 pozitivni, organizuje se uzorkovanje materijala za Gatrijev test u kućnim uslovima", kaže Nedeljković.

Gatrijev test je neonatalni skrining koji se radi kod svih novorođenčadi sa ciljem pravovremenog otkrivanja kongenitalne hipotireoze i fenilketonurije. Ovaj test radi se od petog do osmog dana od rođenja, ne računajući nulti dan, odnosno dan kada su rođeni.

Fenilketonurija je urođeni poremećaj metabolizma, pri čemu se aminokiseline fenilalanina ne razgrađuju u organizmu nego se nagomilavaju. Organizam nije u stanju da hranu bogatu proteinima razloži zbog nedostatka ili nedovoljne količine enzima fenilalanina. Tako dolazi do nagomilavanja fenilalanina u krvi što posledično dovodi do oštećenja mozga. Usled toga dolazi do mentalne retardacije, epilepsije, psihomotornog nemira i poremećaja ponašanja. Ovi poremećaji se obično primećuju u uzrastu deteta od četiri do šest meseci. Beba na rođenju izgleda potpuno normalno, nema nikakvih simptoma koji bi mogli da ukazuju na ovu bolest. Jedina uspešna terapija je dijeta koja se zasniva na ograničenom unosu fenilalanina. Terapija je individualna i zavisi od vrednosti ovog enzima u krvi. Po otkrivanju bolesti, potrebne su redovne kontrole i uredno praćenje vrednosti fenilalanina.

Кongenitalna hipotireoza je urođena, smanjena funkcija štitne žlezde, kada se tiroksin i tireostimulirajući hormon luče u smanjenoj količini ili se uopšte ne luče. Izgled novorođenčeta sa kongenitalnom hipotireozom je karakterističan: oštra, gusta kosa, koja se spušta nisko na čelo, široko lice grubih crta, ulegnut koren nosa, veliki jezik koji viri iz usta. Terapija je hormonska. Ukoliko se sa lečenjem ovih bolesti započne što pre, to može sprečiti oštećenja organa, kao i drugih telesnih i mentalnih oboljenja.

Autor: 021.rs

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.

Nastavak na Radio 021...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.