Novosađani grade Rektorat posle pauze od 15 godina

Izvor: Blic, 31.Mar.2011, 01:30   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Novosađani grade Rektorat posle pauze od 15 godina

NOVI SAD - Gradnja zgrade Rektorata novosadskog univerziteta biće nastavljena nakon pauze od 15 godina. Radovi na poluzavršenom objektu, koji godinama predstavlja gradsko ruglo, počeće u ponedeljak, a zgrada bi trebalo da bude konačno završena za 10 meseci. Zahvaljujući jučerašnjem potpisivanju tenderske dokumentacije, u Novom Sadu će početi i izgradnja tehnološkog parka, čija vrednost premašuje 20 miliona evra.

- Za završetak centralne zgrade Univerziteta u Novom >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << Sadu namenjeno je pet i po miliona evra, a u ponedeljak će početi radovi na ovom zdanju – najavio je pokrajinski sekretar za nauku i tehnološki razvoj, dr Dragoslav Petrović. Simboličan početak radova najavljen je za 4. april u podne, a zgrada bi, prema Petrovićevim rečima, trebalo da bude gotova do kraja godine.

Nauka i privreda

Tehnološki park biće značajan studentima FTN–a jer će u budućim preduzećima NTP–a moći praktično da se usavršavaju.

- Studenti će svakodnevno po nekoliko sati provoditi u tim kompanijama i sve što budu učili teorijski radiće i praktično. Upravo te kompanije profesorima na univerzitetu diktiraće šta studenti treba da nauče kako bi mogli odmah praktično da primenjuju znanje i veštine – kaže profesor dr Vojin Švenk, nosilac projekta.

Prema glavnom projektu koji je za centralnu zgradu univerziteta uradio Fakultet tehničkih nauka, nova zgrada prostiraće se na 4.300 kvadrata. U suterenu Rektorata trebalo bi da budu prostor za radionice, univerzitetski arhiv i garaže. Pored toga, tu bi bio i celokupan informacioni sistem.

Prizemlje je rezervisano za veliki amfiteatar, uz galerijski prostor, s bibliotekom i internet centrom, koji će raditi 24 sata, kao i prostorijama za Studentski parlament i Univerzitetski klub.

Na drugom spratu trebalo bi da bude Rektorat s radnim službama univerziteta, dok bi se treći sprat koristio za naučne centre pokrajinske administracije.

- Iz kredita Evropske investicione banke od 200 miliona evra koji je odobren Srbiji, prvi projekti biće realizovani upravo u Vojvodini. Pored Rektorata, od ovog novca biće finansirana i izgradnja prvog tehnološkog parka u Srbiji, u čiju će gradnju biti uloženo više od 20 miliona evra – najavio je Petrović.

Izgradnja naučno-tehnološkog parka Univerziteta u Novom Sadu najavljena je za početak jeseni, a prva faza radova trebalo bi da bude gotova do kraja 2012. godine.

- Upravo ste me zatekli u potpisivanju tenderske dokumentacije za tehnološki park tako da odgovorno tvrdim da će ti radovi početi pre no što je planirano – kaže Petrović.

Centralna zgrada budućeg naučnog parka, za koji je lokaciju i projekat obezbedio FTN, biće izgrađena na uglu Fruškogorske ulice i Bulevara cara Lazara, gde je trenutno bivša Tvornica mašinskih delova – TMD. Zgrada će se prostirati na više od 20.000 kvadrata, od kojih bi polovina trebalo da bude istraživački i obrazovni prostor FTN-a, dok je ostalih 50 odsto namenjeno firmama članicama budućeg NTP-a.

Povezane vesti: Pavličić: Izgradnja Žeželjevog mosta 2011. godine

Nastavak na Blic...



Povezane vesti

Rektorat se gradi nakon 15 godina

Izvor: Radio 021, 31.Mar.2011

Izgradnja zgrade Rektorata Novosadskog univerziteta biće nastavljena u ponedeljak, nakon 15 godine pauze.

Nastavak na Radio 021...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.