Izvor: Radio 021, 19.Nov.2018, 21:16   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Novi propis za korišćenje javnih dobara, naknadu će plaćati i snabdevači električnom energijom

Ministarstvo finansija predstavilo je novu verziju koja, između ostalog, uvodi naknadu za unapređenje energetske efikasnosti i precizira koliko će banje plaćati za korišćenje lekovite vode.

Ukida se naknada za prekomerno korišćenje javnog puta, za obavezne rezerve prirodnog gasa, za biogorivo, ali i predviđa se da se naknada za promenu namene poljoprivrednog zemljišta plaća za sve parcele, a ne samo za obrađene, pišu Novosti.

Naknadu će plaćati >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << snabdevači električnom energijom i prirodnim gasom, ali i trgovci naftnim derivatima. U Udruženju naftnih kompanija Srbije kažu da su očekivali da se nove aktivnosti finansiraju iz ionako previsoke akcize na gorivo, a ne da se naknade dodaju.

"Naknada za biogoriva je bila predviđena ranije, ali nikada nije zaživela. Trebalo je da obveznici budu proizvođači i uvoznici goriva. Država je od nje odustala i mi još uvek ne znamo kakva je namera, kako će podsticati potrošnju biogoriva", objašnjava Tomislav Mićović, predsednik UNKS.

Novina je naknada za unapređenje energetske efikasnosti. Već do sada Srbija prednjači po opterećenjima na gorivo. Od 160 dinara, koliko košta litar goriva, budžetske takse iznose 85 dinara.

I dosad je postojala, ali je nisu svi uredno plaćali, naknada za korišćenje prirodnog lekovitog faktora. Plaćaju je banje za termalne i mineralne vode koje koriste u lečenju i rehabilitaciji. Budući zakon predviđa i obavezu da svi koji moraju da je plaćaju, u roku od šest meseci pribave i montiraju merne instrumente radi kontrole utrošene vode.

Imamo Zakon o banjama koji predviđa plaćanje te obaveze, ali nisu bili propisani iznosi. U praksi su centri plaćali po svom nahođenju lokalnim samoupravama, rekao je za Novosti Vladan Vešković sekretar Udruženja banja Srbije.

"Ovaj zakon pozdravljamo, ali smatramo da treba napraviti veću razliku, ukoliko se ta voda koristi za velnes ili za medicinsku rehabilitaciju. Zakon predviđa 20 odsto nižu cenu u slučaju lečenje, ali mi verujemo da umanjenje trebad a bude 50 odsto. Oni predlažu 50 dinara po kubnom metru, a mi tražimo da to bude 25. Možda ne deluje da je cena velika, ali ta voda ne može da se isključi i ne može da se reguliše njena potrošnja, tako da imamo situaciju da jedan centar troši 415.000 kubnih metara vode godišnje", zaključuje Vešković.

Iznosi svih naknada će se usklađivati svake godine. Oni će se uvećavati za procenat godišnje inflacije, koji saopštava Republički zavod za statistiku. Godišnje će se utvrđivati i eventualni izuzeci od usklađivanja.

Autor: Novosti

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.

Nastavak na Radio 021...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.