Izvor: Radio 021, 07.Sep.2019, 19:02   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Nedeljkov: Optimista sam u pogledu razgovora sa predstavnicima vlasti, potrebne suštinske promene

Programski direktor Centra za istraživanje, transparentnost i odgovornost (CRTA) Raša Nedeljkov izjavio je da se trenutno stvorila klima u kojoj je moguć direktan razgovor sa predstavnicima vlasti, ali ostaje da se vidi šta će u narednim mesecima i biti primenjeno.

"Ja sam optimista u pogledu konkretnih preporuka. Mislim da treba iskoristiti svaku priliku za razgovor i uticaj na donosioce odluka. Upravo tako vidimo sve ove inicijative u vezi sa dijalogom", rekao je Nedeljkov >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << za Radio Slobodna Evropa.

Naravno, da ne bih učestvovao ni u jednoj aktivnosti ukoliko ne bih verovao da je nešto moguće promeniti, predočio je on.

"Da li će to biti dovoljno da neke partije odluče i promene svoje odluke u vidu učešća ili bojkota izbora je drugo pitanje", smatra Nedeljkov i ističe da je to političko pitanje za njih.

"Mislim da šta god se promeni i unapredi u odnosu na izborne uslove, to je nešto što ostaje i za budućnost i nešto što će pomoći da su neki naredni izbori bolji", rekao je on.

Nedeljkov je rekao da preostaju još dva sastanka dijaloga vlasti i opozicije, pod okriljem Fakulteta političkih nauka i Fondacije za otvoreno društvo, 9. i 19. septembra.

"Trebalo bi da se razgovara o biračkom spisku i preporukama koje se tiču rada izborne administracije, pre svega Republičke izborne komisije", rekao je on i dodao da bi 19. septembra trebalo da se razgovara o preporukama koje bi trebalo da utiču na smanjenje uticaja na birače, pritiske i ostale radnje koje su primećene i dokumentovane u prethodnim izbornim ciklusima.

"Svakako bi trebalo da se razgovara i o preporukama kako bi se omogućilo ravnopravnije prisustvo svih aktera u izbornom procesu u medijima i profesionalnije izveštavanje medija", dodao je Nedeljkov.

Nedeljkov je ocenio da bi trebalo da se razgovara, pre svega, o radu Regulatornog tela za elektronske medije u kontroli i sprovođenje zakona i zaštite javnog interesa kada je u pitanju rad elektronskih medija.

Prema njegovoj oceni, REM ne radi svoj posao jer se iz godine u godinu, iz izbornog ciklusa u izborni ciklus vidimo kako je REM sam sebe abolirao.

Komentarišući izjavu predsednika Aleksandra Vučića da CeSid i CRTA nisu nikakvi neutralni ljudi i da su za sedam dana ispunjeni zahtevi ove dve organizacije, Nedeljkov je rekao da je tačno da je sa praksom podnošenja amandmana prekinuto u momentu kada su predstavnici opozicije počeli bojkot.

"Tačno je da postoji nekoliko javnih slušanja koja su po prvi put organizovana ove godine i tačno je da su izveštaji nezavisnih institucija razmatrani u plenumu. Međutim, mi se ne zadovoljavamo formalnim okolnostima i govorimo o suštinskim promenama", predočio je on.

Nedeljkov je rekao i da se nada da su partije koje su se već sada opredelile za bojkot dobro razmišljale o posledicama tog bojkota.

Autor: Fonet, RSE

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.

Nastavak na Radio 021...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.